nuManaGa.com

Muzaffer Hacıhasanoğlu Öyküleri

Muzaffer Hacıhasanoğlu Öyküleri  Edebiyatımız o kadar büyük bir deniz ki… Şiirde, romanda, öyküde, denemede; her türde çok kaliteli isimler yüzdü, yüzüyor, yüzecek bu denizde. “Yüzenler” den bugüne kalan eserleri vasıtasıyla saygıyla bahsediyoruz. Çünkü eserleriyle ölümsüzleşen ve okurların yüreklerinde yaşayan sanatçılarımız her daim konuklarımız olmaktalar. Anmak, unutmamak önemli; fakat unuttuklarımız olduğu da bir gerçek.

  Unuttuğumuz öykücülerimizden biri: Muzaffer Hacıhasanoğlu. Cumhuriyet dönemi öykücülerimizden olan Hacıhasanoğlu, ne yazık ki vefatından sonra unutulan sanatçılardan. Çankırı’da doğan ve şehrinden çıkıp doktor olarak ülkesine hizmet eden Muzaffer Hacıhasanoğlu, yazdığı öykülerle de edebiyatımıza katkıda bulunmuştur. Çıkardığı kitaplarla ve Büyük Doğu dergisindeki metinleriyle adından sıkça söz ettiren yazar, Eller adlı kitabıyla 1980 yılında Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü’ne layık görülmüştür.

  Eserlerini toplumcu bir kimlikle kaleme alan Hacıhasanoğlu’nun öykülerinde köylüler, alt zümreye ait insanlar geniş yer tutmaktadır. Olayları anlatırken karakterlerin ağız özelliklerini değiştirmeden yansıtan öykücünün yaşadığı dönemi açıklıkla cümlelerine işlediği görülmektedir.

    Evet… Unuttuğumuz bu isim, Kültür Bakanlığı’nın bir zamanlar yararlı politikalar üreterek sanatçılara değer verdiği yıllarda hatırlanmış ve öykülerinden bir seçki oluşturulmuş. Necati Güngör’ün hazırladığı seçkinin girişinde dönemin kültür bakanı İstemihan Talay’ın söylediklerine katılmamak mümkün değil: “Edebi yazarlar, bir ülke kültürünün vazgeçilmez yapıtaşlarıdır. Kendi özgün yazarlarını, sanatçılarını unutulmaya terk eden toplumlar, yabancı kültürlerin rüzgarları önünde savrulmaya mahkumdurlar.”

  Hacıhasanoğlu’nun öykülerinden oluşan seçkiden iki eseri çok beğendiğimi belirtmek istiyorum: Bir Fotoğraf Canlanıyor ve Dağ Başındaki Ölü. Bu iki öyküdeki kurgu oldukça başarılı. Duygu ve düşüncenin gayet iyi bir şekilde harmanlandığı öykülerde bir dönemi ve insan ilişkilerinin karmaşık durumunu görmekteyiz.

  Bilindiği gibi Kültür Bakanlığı artık kitap basmamakta. Kültürün sadece ören yerlerinden ibaret olmadığını hatırlamak ve gerekenleri yapmak lazım. Yoksa birçok sanatçıyı büyük edebiyat denizinde kaybedeceğiz. Çünkü yayınevleri “satmayan” kitaplara yanaşmıyor.

  Başarılı öykücünün en azından bir öyküsünün okunması ve Muzaffer Hacıhasanoğlu’nun kitaplarının kütüphanelerde yer bulması temennisiyle…

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Dişi Kurdun Ayakları
Dişi Kurdun Rüyaları

  2008 yılında hayata gözlerini kapayan, yazarlığının yanı sıra siyasetçi kimliğiyle de tanınan Cengiz Aytmatov'un en önemli eserlerinden biridir Dişi...

Kapat