nuManaGa.com

Muhteris

  Tanıyorsunuz Abdullah Harmancı’yı; Karaman’da samimi bir hoca, Seni Ne İhtiyarlattı’nın yazarı… Nefis öykülerin sahibi olan Harmancı’nın bir başka kitabından bahsetmek istiyorum sizlere. Eserin adı: Muhteris. Timaş Yayınları’ndan çıkan ve farklı kurgusuyla dikkat çeken Muhteris, son yıllarda adından sıkça söz edilen öykücülerden biri olan Abdullah Harmancı’nın kitap yolculuğundaki ilk durağı.

  Muhteris 135 sayfadan ve üç bölümden meydana gelmekte. Umur Bey Hikayeleri, Yiten Yüzyıl, Edebiyat Tarihçisine Notlar adlı bölümlerde on iki öykü bulunuyor. Farklı yollardan akan öykülerin amacı ise ortak: Monoton hayatın getirileri ve gittikçe düzleşen dünyanın insana yüklediği hırslar.

  Kitabın sayfalarında karşı koyuşlar, haykırışlar yer almakta. Nasıl mı? Harmancı, noktalama işaretlerini kullanmayarak, büyük harflere yer vermeyerek, kesik cümleler kullanarak öykülerini örüyor. Yaşamın kural tanımazlığına kuralsızlıkla karşı koyuyor usta öykücü ve kalemini hayatın tam ortasına daldırıyor.

  Şiirsel anlatımın hakim olduğu ve kelimelerin cümlelere ince ince işlendiği kitapta enfes ifadeler bulunuyor. “…annem gülümsedi ve ekledi tüm romanlardaki gibi…” ne kadar candan ve sıcak bir ifadedir. Yanılıyor muyum? Daha da derini ve yüreğe işleyeni ise Umur Bey / Doğu Anlatısı adlı öyküde gözlere çarpan şu cümlelerdir:

“bazı insanlar bazı insanlara bazı insanları hatırlatır

hatırlayanlar üzgündür

hatırlatanlar habersiz

hatırlanan mı

onlar uzak bir şehirde büyük ihtimalle hiçbir şey hatırlamamaktadırlar

kocalarına yemek hazırlar ve günlük plan yaparlar”

  Monoton hayatın yaşattıkları, heyecanlar, umutlar, korkular, iç çekişler, tepkiler, hırslar… Gözleriniz ilk heceye değdikten sonra kendinizi esere bırakın; son sayfada kalbinizde ve aklınızda beliren bir şeyler olacak. İşte o zaman Muhteris’i anlamış olacaksınız.

  Bu kitap sevilmez mi Sayın Hocam?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Portekiz Mektupları
Portekiz Mektupları

  Portekiz Mektupları adlı eser, tarihin her döneminde edebiyatçıların konuştuğu bir kitap olmuştur. Eseri kimin yazdığı hususunda çok çeşitli iddialar...

Kapat