nuManaGa.com

Mübarek Toprak

  Mübarek Toprak, Çin’de zor koşullar altında hayatını devam ettirmeye çalışan bir çiftçinin, Wang Lung’un, büyük topraklar satın almasını, zengin olmasını, hayatında büyük değişiklikler yapmasını ve geldiği yeri unutması sonucunda başına gelen olayları konu ediniyor. Pearl S. Buck’a 1931 yılında Pulitzer Armağanı’nı kazandıran Mübarek Toprak, Çin’deki sosyal hayata ve özellikle çiftçilerin yaşantısına ışık tutuyor.

  Eserin yazarı Buck, misyoner bir ailenin evladı. Uzun yıllar Çin’de yaşayan ödüllü yazarın o coğrafyanın insanını, yaşayışını, sevgilerini, zaaflarını çok iyi bildiği kesin. Mübarek Toprak adlı eserde bütün bunların çeşnisini görmekteyiz.

  Çinli fakir bir işçi olan Wang Lung evlendiği O-lan ile mutlu bir aile kurar. O-lan beceriklidir, tutumludur, çalışkandır; fakat çirkindir. Karısının yardımlarıyla türlü badireleri atlatan ve hatta karısının sayesinde zengin olan Wang Lung sonraları çok değişir. Kıtlıktan sonra şehirden zengin dönen ve aile hayatının önemini unutan Wang Lung, karısının çirkinliğini kafaya takmaya başlar. Artık zengin bir adamdır ve güzel kadınlarla olmalıdır. İnce bilekleri, küçük elleri olan Ful’u görkemli bir şekilde himayesine alır. Zenginleşen, bir dönem köle olarak boynu bükük girdiği konağı satın alan ve çok değişen Wang Lung tek bir konuda eski hassasiyetini korumaktadır: Toprak. Toprağın kutsal olduğunu ve ona sahip olanın güçlü olacağını düşünen Wang Lung hayatının her döneminde toprağa değer verir ve onunla bağını hiçbir zaman koparmaz…

  Vatan Kitap etiketiyle okuyucuyla buluşan ve 296 sayfadan oluşan Mübarek Toprak’ı dilimize aktaran isim Nihal Yeğinobalı.

  Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmış bir yazarın en azından bir kitabını okumak gerek değil mi? Pearl S. Buck kitaplarını merak edenler Mübarek Toprak’tan başlayabilirler.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Arka Sokaklar
Arka Sokaklar

  Sabah sabah, öğleden sonra, akşam yemeğinden önce, ikindi namazının ardından, haberlerin önünde; yurtta, evde, okulda, işte, bilgisayarda, tablette, telefonda;...

Kapat