nuManaGa.com

Mongol – Cengiz Han – Timuçin

Mongol - Cengiz Han - Timuçin  Başlıkta üç farklı isim görmektesiniz. Çünkü film değişik isimlerle anılmakta ve pazarlanmakta. Orijinal adı Mongol olan film, Türkiye’de daha çok Timuçin ve Cengiz Han isimleriyle öne çıkıyor. Rus, Kazak ve Almanya ortak yapımı olan filmde Cengiz Han’ın dünya fethine girişmeden evvel yaşadıkları anlatılmakta. Vizyona girdiği dönemde bir hayli ses getirdi bu yapım. Malumunuz Cengiz Han’ın seveni de sevmeyeni de çok…

Cengiz Han’ın çocukluğundan başlayarak hikayesini sunmayı hedefliyor film. Babasıyla birlikte kendisine eş seçmek için Merkitlerin yaşadığı topraklara doğru yola çıkan; fakat yol üstünde uğradıkları baba dostunun toprağından bir kız seçen Cengiz Han, yaşayacağı hayatı bir anlamda kendisi belirlemiş olur. Dönüş yolunda babasını kaybetmesi de Cengiz Han’ın uzun süren esir hayatında, zorunlu kaçışlarında oldukça etkilidir. Yılmayan Cengiz Han, eşinin de yardımıyla küllerinden doğar ve düşmanlarından intikam almak adına örgütlenir.

Tarihi bir karakter olarak Cengiz Han üzerine çok söz edilmekte. Cengiz Han’ın acımasızlığı dilden dile dolaşmakta. Kimileri de merhametinden bahsetmekte. Film Cengiz Han’ı nasıl gösteriyor derseniz, iyi kalpli bir han vurgusu yapıldığını söyleyebilirim; fakat acımasız bir komutan olduğunu söyleyenler de Cengiz Han’ın neden acımasız olduğunu görebilirler film boyunca. Yaşadıkları Timuçin’i acımasız yapmış olabilir mi?

Hep duyarız tarihi romanlarda bozkırın sertliğini ve orada yaşamanın zorluklarını. Filmde Cengiz Han’ın çocukluğundan yola çıkılması bu zorlukları göstermede etkili olmuş. Çetin bozkır yaşantısı iyi bir şekilde ele alınmış ve görsel öğelerle başarılı bir şekilde sunulmuş.

Filmin görsel efektleri, savaş sahneleri gerçekten harika. Başarılı görsel sahneleri yalnızca Amerikan sinemasının yapmadığını, iyi işlerin istenildiğinde başka ülkeler tarafından da ortaya konabildiğini gösteriyor bize bu film. Yönetmen Sergei Bodrov 20 milyon dolarlık bütçenin hakkını fazlasıyla vermiş. Keşke kurgu biraz daha iyi olsaydı. Filmin uzayan bazı sahneleri ve geçişlerdeki kopukluk kimi zaman izleyenleri olumsuz etkiliyor. Yine de filmin sonundaki etkileyici savaş sahnesiyle iyi nokta konulduğu söylenebilir.

Oyunculuklara da değinmek istiyorum. Cengiz Han’a hayat veren Tadanobu Asano başarılı oyunculuğuyla dikkat çekiyor. Amerikan sinemasından başka bir şey izlemediğimiz için böyle iyi oyuncuları tanımıyoruz ne yazık ki. Khulan Chuluun (Börte), Honglei Sun (Jamukha) gibi isimler de rollerinin hakkını fazlasıyla vermekte.

Sinema Amerikalıların zımbırtılarından ibaret değildir. Doğu’da, Kuzey’de, Güney’de iyi işler çıkarılıyor. Bakışlarımızın yönünü bu taraflara da çevirmemiz gerek. Bu filmi izleyince sözlerime hak vereceksiniz.

 Filmin fragmanı:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyanın En Güzel Hikayeleri Antolojisi
Dünyanın En Güzel Hikayeleri Antolojisi

Şu sayfayı uzun süredir ihmal etmekteyim. Neden mi? Çünkü ben gezip, görüp, okuyup konularımı oluşturuyorum. Epey zamandır yeterince okuyamadım, gezemedim....

Kapat