nuManaGa.com

Mevlana Müzesi / Konya

Çocukluk yıllarımda yolum düşmüştü Konya’ya ilk defa. Onlu yaşlarımın başlarında adımlamıştım bu şehrin sokaklarını ve yine o yaşlarda gezmiştim Mevlana Müzesi’ni. Senelerce bende kalan izlerin mutluluğunu taşıdım. Kader “Tekrar buluşun.” dedi. Yeniden Konya’ya ve Mevlana Müzesi’ne uğrama zamanı geldi böylece. Karaman’dan Konya’ya ulaşan o tozlu ve eski yolu çocukluktan kalan parçalarla katettim.

Konya ne kadar büyümüş, değişmiş, gelişmiş… Ama o hep aynı: Gökyüzünü süsleyen yeşil kubbe. Maviliğe karışan yeşil kubbeyi gördünüz mü bilin ki Mevlana Müzesi’ne çok az adımlık mesafe kalmış demektir.

Mevlana MüzesiMevlana Müzesi

Ücreti ödeyip biletimi avuçlarıma aldığımda bir an on altı sene öncesine dönüverdim. Bu kapı mıydı girdiğim? Bilemedim. Maketlerin, neylerin ve bazı büyük tespihlerin kareleri canlandı gözümde… “Neyse!” dedim ve yürüdüm.

Benim öykümü boş verin. Kısaca sizlere müzeden bahsedeyim. İnsanı büyüleyen bir atmosfer var Mevlana Müzesi’nde. Mevlevilik kültürüne dair her ne varsa müzede görülmekte: yüzlerce yıllık defterler, kitaplar, neyler, tespihler, kıyafetler… Her biri birbirinden değerli gönlü güzel insanların türbeleri…

Mevlana Müzesi’ne on altı yıl evvel uğradığımda temsili maketlerin hafızamda derin izler bırakması, bu ziyaretimde bana kolaylık sağladı. Bu defa el yazması kitaplara odaklanmış buldum kendimi. Maketleri neredeyse görmedim bile. El yazması Musaf-ı Şerifler’e hayranlıkla bakıp hafızama kazıdım. Büyük emeklerin sonucunda yazılan ve bugüne kadar korunan bu kıymetli eserleri görüp de hayran kalmamak olanaksız.

Mevlana MüzesiMevlana Müzesi

Mevlevilik’te müzik önemli bir unsur. Semah müzik ile eda eylenir. Semaha eşlik eden -başta ney olmak üzere- müzik aletleri de görenlerin oldukça ilgisini çekecektir. Bir hatırlatma yapayım yeri gelmişken. Konya’da her hafta ücretsiz semah gösterileri yapılmakta. Konya’ya yolu düşenler gününü ve saatini öğrenmeyi ihmal etmesinler.

Ve derviş hücreleri. O duvarların dili olsa da konuşsa… Kim bilir kaç derviş gönlünü yıkadı o duvarlar arasında? Kim bilir kaç defa kıymetli gözyaşlarının tuzlarıyla sıvandı o duvarlar? Kim bilir… Öylesine bir hava var ki derviş hücrelerinde bir dakika girip çıkmakla olmaz. Dakikalarca nefeslenmek gerek o hücrelerde. Orada soluk almış olanların hatıralarından bir zerresini hissedebilmek ve de kalbin üzerine ufak çizikler karalamak adına.

Mevlana Müzesi, kelimelere sığmayacak kadar büyük ve anlamlı bir mekan. Gidip görmek, onun içinde barındırdığı bambaşka havayı kalbe doldurmak gerek. Bu eşsiz mekanı tanıtan birkaç ağ sayfasına yer verelim. İlki T.C Kültür Bakanlığı’nın bünyesinde yer alan sayfa. Burada Mevlana Müzesi’ni sanal tur aracılığı ile gezmek mümkün. Bunun için http://www.kultur.gov.tr/genel/SanalMuzeler/mevlana-tr/index.html adresine gitmeniz gerekiyor. Diğeri ise müzenin sayfası. Onun da adresi şöyle: http://www.mevlanamuzesi.net/indextr.htm#

Mevlana Celaleddin-i Rumi sadece bizim toplumumuzun değil, dünya üzerindeki bütün insanların oldukça önemsediği bir şahsiyettir. Ne yazık ki onu yeterince tanıtamamaktayız. Daha da kötüsü yalan yanlış bilgilerle bu mühim ismin itibarını zedelemekteyiz. Mevlana ile Şems arasındaki ilişkiyi farklı yönlere çekmek, saçma sapan romanlar yazarak Mevlana’nın ismi üzerinden rant elde etmek bir gaflettir. Bu gaflete düşenlere hizmet etmemek için aldıklarımıza, okuduklarımıza, yayımladıklarımıza dikkat etmek hepimizin borcudur.

Mevlana MüzesiMevlana Müzesi

Başta da belirttim Konya gerçekten büyümüş, değişmiş… Harika bir şehir olmuş. Yolunuz Konya’ya düştüğünde Zafer’de mutlaka gezin, Selçuklu’dan miras birçok eseri görün, semazenleri seyredin, Meram’da çay için, tur otobüsleriyle Konya’da detaylı bir gezinti yapın, etli ekmek yemeyi unutmayın, bol bol adımlayın; çünkü her köşede bir tarihle göz göze geleceksiniz. Merak etmeyin kaybolmazsınız. Bir şekilde Alaaddin Tepesi’ne çıkar yolunuz.

Konaklamaya da değinelim. Konya Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri. Burada kesinlikle konaklama problemi yaşamazsınız. Her keseye hitap eden oteller mevcut. Konya’daki, Türkiye’deki ve dünyanın birçok şehrindeki oteller hakkında bilgi almak için http://www.trivago.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mevlana Müzesi’ni özellikle ülkemizin insanlarının daha fazla ziyaret etmesini ümit ediyorum ve yazımı Mevlana’nın bugünlerimizi aydınlatan bir sözü ile bitiriyorum: Cübbe ve sarık ile alimlik olmaz. Alimlik, insanın zatında bulunan bir hünerdir.

Üzerine tıklayarak arzu ettiğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
  1. ferhat diyor ki:

    Konya mükemmel bir şehir. her yeri ayrı bir güzel

  2. Volkan Atabey diyor ki:

    agam yine gezisen he 😀

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Cam Teras / Karabük
Cam Teras / Karabük

Türkiye'de bir ilk Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yer alan seyir terası. Cam kullanılarak meydana getirilen ve Tokatlı Kanyonu üzerine kurulan teras...

Kapat