nuManaGa.com

Meşhur Bafra Pidesi

Yaşadığım şehirdir Bafra. Ünlüdür kimi hususlarda… En çok bilineni aleme kazandırdığı delikanlılardır. Levent Kırca bir skecinde “Alo Bafra bana bir mafya…” diyerek dikkat çekmiştir bu hususa. Bu övünülecek bir durum değil. Ben övünülecek ve de gerçekten beğeni kazanan değerleri aktarmak isterim tabi. İşte bunlardan biri: Bafra pidesi. Bir kez yediğiniz zaman tekrar tekrar yemek isteyeceğiniz eşsiz lezzet. İncecik soğanların kıymayla ahengi görülmeye ve de tatmaya değer. Sadece Bafra sınırları içinde değil birçok şehirde bu lezzete ulaşmanız mümkün.

Girdiğim farklı ortamlarda sık sık memleketimin güzelliklerinden bahseden biriyimdir. Anlatırır dururum: Bafra’nın pidesi, dondurması, karpuzu, nokulu, Görele’nin pidesi, Trabzon’un kuymağı, yaylaları, köftesi… Say say bitmiyor memleketimin yemekleri, mekanları… Çevremdekiler: “Konya ya da Kastamonu pidesi değil miydi meşhur olan?” , “Dondurma Kahramanmaraş’ın değil miydi?” gibi sorular sorarlar bana. Haklılar. Kimi yiyecekler kimi şehirlerimizle özdeşleşmiştir. Fakat aynı yiyeceklerin farklı lezzete sahip olabileceğini ve belki de daha güzel yapılabileceğini unutmamak gerekir. İşte en güzel örneği Bafra’da yapılan nefis pidedir.

Bafra pidesinin sırrı hamurunda. Bildiğim  kadarıyla hamur elle açılır, merdane kullanılmaz. Yaklaşık 70-80 cm uzunluğundaki pideler fırına atılır ve bir güzel pişirilir. Fırından çıkarıldıktan sonra üzerine terayağı eklenerek servis edilir.  Her türlü malzeme ile yapılıyor ama bence en çok yakışanı kıyma.

Bu eşsiz lezzet artık resmi olarak tescillenmiş bulunmakta. Bafra pidesi Türk Patent Enstitüsü tarafından test edildi, onaylandı.

Eğer şehrinizde Bafra pidesi yapan bir mekan varsa mutlaka oraya gidin ve Bafra pidesinin tadına bakın.  Fakat yemeden önce sorun ustaya nereli olduğunu… Ve eğer yolunuz Samsun’a, Bafra’ya düşerse mutlaka bu lezzeti vatanında tadın derim.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
srebrenitsa katliamı
Srebrenitsa Katliamı

   Sene 11 Temmuz 1995. Güzel bir yaz sabahı Sırplar Srebrenitsa'ya giriyorlar, önlerine ne gelirse yakıp geçiyorlardı. Zaten daha önce...

Kapat