nuManaGa.com

Mertlik

  Gözünü karartıp herkese kafa göz dalmak değildir mertlik. Yeri geldiğinde gitmeyi ve susmayı bilmektir. Büyük kalabalıkları ardında bırakıp sakinliği seçmektir. Yüze gülen, arkadan atanlara inat onlar gibi olmamaktır. Onlar gibi olduktan sonra ne kalır geriye insanlıktan, adamlıktan? Hiçbir şey! Sinsilik, kindarlık, yalancılık bana göre değil. Yaptığım davranışlara kılıflar giydirmek benim anlayışıma ters. Ne söylediysem istediğimden söyledim hep.

   “Aslında onu demek istemedim…” ile başlayan cümleler yer almaz lügatımda. Çünkü içimden ne geçiyorsa onu söylemişimdir. Yalaka olmadım diye, sözümden dönmedim diye havalı bilinmek olsa da işin ucunda kıvıramam ben yahut söylediklerimi yumuşatmak için uğraşamam…

  İyi yahut kötü yaşanmışlıklar var insanlarla… Düzeltiyorum; insan sandıklarımla. Peki onca zaman sonra değişen insanlara ne demeliyim? Küfür mü etmeliyim? Üçüncü şahıslara kötüleyen cümlelerle mi anlatmalıyım onları? Yapmam! Yapmayacağım! İnsanlar sorsalar da, meraklansalar da, ısrarcı olsalar da ben kara cümleler ile kimseleri yermeyeceğim. Yaşanmışlıklara ihanet edip şimdilerde arkamdan atıp tutanlara malzeme vermeyeceğim… Neden konuşayım? Neden malzeme vereyim ucuzluklara? Suçlu olan insan arkadan konuşur, kendini aklamaya, insanları etkilemeye çalışır… Benim buna ihtiyacım yok ki. Herkes her şeyi ve herkesi çok iyi biliyor. Üç günlük eğlencelerini bozmamak için ses edemiyorlar sadece. Yoksa herkesin söyleyecek çok sözü var. Ben mertliği eğlenceye tercih ettim! Tercih etmeyene de diyecek sözüm yok!

  İhanet sadece aldatmayla olmaz. Mertlik sadece kavgada anlaşılmaz.Gitmenin ve susmanın mertlik olduğunu anlayan erdemli insanlar olduğunu herkes görsün, duysun, bilsin… Yüreklerinin karanlığı yüzlerine vurmuş insanlara karşı ne kadar mert olursan ol… Ömrü namert olanlardan mertliği anlamalarını beklemek lüzumsuz olur!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kısa ve Öz Yazmalı
Özlü Yazmak Gerek

  Çağa ayak uydurmak lazım... Günümüzde insanlar hızlı yaşıyorlar, her şeyi çabucak halletmek istiyorlar. Özellikle internet en fazla yararlanılan kaynak....

Kapat