nuManaGa.com

Meram / Konya

Karaman’da geçirdiğim bir yıl bana çok şey kazandırdı. Sıkıldığım bu ufak şehri neşeli kılan öncelikle kitaplardı. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin kütüphanesinde sabah 9 akşam 5 yaptığım mesai eski dostlarım kitaplara yeniden kavuşmama vesile oldu. Bir de yeni dostluklar kucakladım bu küçük Anadolu şehrinde. O dostlardan birkaçı ile geçirdiğimiz güzel bir günden yadigardır Meram gezintisi.

Dil sınavına girmek amacıyla Konya’ya vardım. Nedense Karaman’da yapılmıyor bu sınav. Neyse… Sınavdan bir gün evvel Zafer’de turladıktan sonra Alpay kardeşimin yakınlarına misafir oldum. Sağ olsunlar çok iyi ağırladılar.

Uyuduk, uyandık, sınava alınmadık, olmadı, kemerimi çıkarmalıymışım, kemerle kopya çekmek he vay be, kemeri çıkarttım, sınava girdim ve sınavdan çıktım.

Meram Manzarası

  Kapıda beni bekleyen üç güzel insanla -Alpay, Faruk ve Şükrü- atladık arabaya. -Şükrü’ye de ayrıca teşekkür ederim köşe bucak gezdirdiği ve sıcacık ailesiyle birlikte konuk edip nefis etli ekmekler ikram ettiği için.- Dedik çay içelim, gözleme yiyelim, sakin bir yerde kafa dinleyelim. Dostlarım istikameti Meram Bağları olarak belirlediler.

Meram, Konya’nın içinde bir başka Konya. Nedeni bozkırın sarmaladığı Konya’da yeşil rengin göz kırptığı yer olması. Yeşili gören Konyalılar, Meram’a birbirinden güzel evler kondurmuşlar. Baktıkça “Burada da ne güzel yaşanır.” diyesi geliyor insanın. İşte burada birbirinden güzel çay bahçeleri, ailecek piknik yapılacak alanlar, şehrin gürültüsünden uzak mekanlar bulunmakta. Su sesi, göze değen yeşillik de cabası.

Meram'da, dostlarla.  Dostlarla.

  Oturduk dostlarla, söyledik demliğimizi, başladık sohbete…

Çayın yanında en iyi giden şey demli bir sohbettir. Konuştuk, anlattık, güldük, sohbete doyduk. Sonra Meram’da kısa bir yürüyüş yaptık. Yürüyüş sırasında çevremizdeki insanlara dikkat ettim. Herkes yeşilliğe karşı pozlar veriyordu. İçimden gelmedi, yeşil çok yeşil gelmedi. Bir Karadenizli olarak, yeşilliklerin kucağında büyümüş biri olarak çok ısınmadı buradaki yeşile içim. Ama bu Meram ile alakalı değil elbette. Bizim yeşilimizin bir başka oluşundan.

Güzel dakikaları güzel kılan insanlara çok ama çok teşekkür ediyorum. Konya’ya yolunuz düşerse, sizler de Meram’da güzel dakikalar geçirmeyi ihmal etmeyin.

Fotoğrafları büyütmek mi istiyorsun? Üzerilerine tıkla!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Demografik Problem
Katil ile Pazarlık

  Katil ile pazarlık olur mu? 40.000 insanımızın kanına girmiş bir köpekle masaya oturulur mu? "Biz terör örgütüyle masaya oturmayız."...

Kapat