nuManaGa.com

Mencilis Mağarası / Karabük

Uzun zamandır gezi yazıları yazmadığımı hatırladım bugün. Tez ve okuma çalışmaları derken ihmal ettiğim sitemde gezdiğim yerlerle alakalı yazılara yeniden kalem verme amacındayım. O zaman kısa süre önce gezdiğim ve dostlarımla keyfini çıkardığım Karabük ile başlayalım. Peki neresine gidelim? Merkeze çok uzak olmayan müthiş bir doğa harikasına ne dersiniz? Haydi o zaman  Mencilis Mağarası’na!

Mencilis Mağarası, Bulak köyü ile Safranbolu ilçesi arasında kalan harika bir yer. Doğanın bir armağanı olan bu mekan Türkiye’nin sayılı mağaralarından. Ülkemizin dördüncü büyük mağarası olduğu belirtilen Mencilis, ziyaret edenleri gerçekten büyülüyor.

Harun ve Görkem. Mencilis'teyim. Mencilis Mağarası

Karabük denildiğinde akla Safranbolu gelir. Bu durumu garipsememek gerek; çünkü Safranbolu o kadar güzel bir yer ki… Fakat Karabük’te başka değerler de var. Bunlardan biri Mencilis Mağarası. İçerisinde muhteşem görüntüler, yer altı nehri barındıran bu mağarada gözleriniz şenleniyor. Sarkıtlar, dikitler harikulade görüntüler sunuyor ziyaretçilere. Gerçekten doğa bu mağarada çok cömert davranmış.

Mencilis Mağarası, Bulak köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Merkeze çok uzak olmayan bu güzel mekana ulaşmak isteyenler için Safranbolu’dan günde iki kez araç kaldırılmakta. Şahsi aracıyla gidecek olanlar, Safranbolu’ya vardıktan sonra Bulak’a giden yolu takip etmeliler.

Mükemmel bir şölen var Mencilis’te. Mutlaka görülmeli bu doğa harikası. Unutmadan ekleyeyim: Karabük yalnızca Safranbolu’dan ibaret değil.

Fotoğrafları üzerilerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Mahur Beste
Mahur Beste

  Tanpınar, edebiyatımızın en önemli isimlerinden biridir. Uzun yıllar boyunca onun edebi kimliğini yeterince bilmeyen bizler artık bu büyük sanatçıya...

Kapat