nuManaGa.com

Makine mi? Makina mı?

  Bir başkadır benim memleketim. Doğruyu yanlış yapmaya bayılır. Hele mesele dil olunca yanlışların sayısı oldukça fazla. Egsoz der, tasviye değil tavsiye der, eşofman demez ille de eşortman da ısrar eder… Doğrusu nedir bir bakayım diye vakit ayırmak bir kenara dursun hatasını söylediğinizde de kızar size yurdumun güzel insanları. Sadece insanımız değil devletimiz de yanlışlıkları sürdürmekte kararlı. Hatasını söylesek, doğrusu bu, gelin yanlıştan dönelim desek acaba devlet baba da bize kızar mı? 

  Çok eski bir mevzudur makine kelimesinin nasıl yazılacağı ve okunacağı hususu. Farklı görüşleri savunanlar olmuştur hep. Kimi makina kimi ise makine doğru diye kendi görüşünü savunmuştur. “Hangisi doğru söyle artık!” diyenleri duyar gibiyim. Hemen söyleyeyim: Makine.

  Bilmeden yanlış yapmak mesele değil. Asıl mesele bile bile yanlış yapmak. Doğru yazılışın makine olduğunu bile bile neden “… Makina Mühendisliği” yazar üniversitelerde? Neden bazı reklamlarda ille de makina denir? Hatta Televizyon Makinası adında bir program bile yapılmıştı değil mi? Neden doğrusunu kullanmıyoruz?

  Üniversitelerdeki bazı bölümlerin adları ile meydana gelen yanlışlıklar sadece tabelalar ile sınırlı kalmıyor ne yazık ki. Verilen diplomalar, iş başvuruları, resmi yazışmalar…  Uzayıp gidiyor. Devlet dili korumak ile görevli ise bu yanlışlığı düzeltmeli diye düşünüyorum.

  Basit ve küçük görünen yanlışlıklar umursanmazsa bir gün mutlaka büyür ve ciddi sıkıntılara yol açar. Yeterince bela ile boğuşan dilimizi ufak da olsa bir sıkıntıdan kurtarmak, ona önem verildiğini görmek mutluluk verici olur. Umarım TDK’nin girişimleri olur ve gündeme gelir bu konu.

  Doğru yazımın makine olduğunu unutmayın. Yakınlarınızda bu tip hataları yapanlar varsa uyarın. Azar işitmek pahasına bile olsa doğruyu söyleyin. Ufak bir hatayı düzelterek dilimize büyük katkı sağlamış olacaksınız.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,
  1. nuManaGa diyor ki:

    Aferin sana. :)

  2. SonKralice diyor ki:

    ben hep makine diye yazmisimdir 😀

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
turk korsanlari
Türk Korsanları

  Türk denizcilerin kahramanlıklarını anlatan enfes bir roman. Hızır Reis, Barbaros, Turgut Reis... Yiğit denizcilerin Akdeniz'de giriştikleri üstünlük mücadelesi harika...

Kapat