Makine mi? Makina mı?

nuManaGa tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde yazılmıştır.

  Bir başkadır benim memleketim. Doğruyu yanlış yapmaya bayılır. Hele mesele dil olunca yanlışların sayısı oldukça fazla. Egsoz der, tasviye değil tavsiye der, eşofman demez ille de eşortman da ısrar eder… Doğrusu nedir bir bakayım diye vakit ayırmak bir kenara dursun hatasını söylediğinizde de kızar size yurdumun güzel insanları. Sadece insanımız değil devletimiz de yanlışlıkları sürdürmekte kararlı. Hatasını söylesek, doğrusu bu, gelin yanlıştan dönelim desek acaba devlet baba da bize kızar mı? 

  Çok eski bir mevzudur makine kelimesinin nasıl yazılacağı ve okunacağı hususu. Farklı görüşleri savunanlar olmuştur hep. Kimi makina kimi ise makine doğru diye kendi görüşünü savunmuştur. “Hangisi doğru söyle artık!” diyenleri duyar gibiyim. Hemen söyleyeyim: Makine.

  Bilmeden yanlış yapmak mesele değil. Asıl mesele bile bile yanlış yapmak. Doğru yazılışın makine olduğunu bile bile neden “… Makina Mühendisliği” yazar üniversitelerde? Neden bazı reklamlarda ille de makina denir? Hatta Televizyon Makinası adında bir program bile yapılmıştı değil mi? Neden doğrusunu kullanmıyoruz?

  Üniversitelerdeki bazı bölümlerin adları ile meydana gelen yanlışlıklar sadece tabelalar ile sınırlı kalmıyor ne yazık ki. Verilen diplomalar, iş başvuruları, resmi yazışmalar…  Uzayıp gidiyor. Devlet dili korumak ile görevli ise bu yanlışlığı düzeltmeli diye düşünüyorum.

  Basit ve küçük görünen yanlışlıklar umursanmazsa bir gün mutlaka büyür ve ciddi sıkıntılara yol açar. Yeterince bela ile boğuşan dilimizi ufak da olsa bir sıkıntıdan kurtarmak, ona önem verildiğini görmek mutluluk verici olur. Umarım TDK’nin girişimleri olur ve gündeme gelir bu konu.

  Doğru yazımın makine olduğunu unutmayın. Yakınlarınızda bu tip hataları yapanlar varsa uyarın. Azar işitmek pahasına bile olsa doğruyu söyleyin. Ufak bir hatayı düzelterek dilimize büyük katkı sağlamış olacaksınız.

Yazıyı beğendin mi? Durma paylaş!

Bu Yazıları da Görün:

E-mail adresinizi girin ve

yeni yazılardan ilk siz haberdar olun:

Aktivasyon mailini onaylamayı unutmayın.

"Makine mi? Makina mı?" adlı yazı 6 Ağustos 2010 tarihinde saat 20:19 sularında "Türkçe/Edebiyat" kategorisinde yayınlanmıştır. Bugün 3.410 kere okunmuştur. Ayrıca 2 yorum yapılmıştır. Aşağıdaki formu kullanarak siz de yorum yapabilirsiniz.

Yorum Alanı

 1. nuManaGa diyor ki:

  Aferin sana. :)

 2. SonKralice diyor ki:

  ben hep makine diye yazmisimdir :D

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?  Tarihte Bugün

  Arama Kutusu

 • Atatürk Diyor Ki;

  Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

 • Ortaya Karışık

 • Çok uygun fiyatlarla bu alana reklam verebilirsiniz. Kaliteyi Ucuza Almak İçin Tıklayın!
 • Yeni Yazılar

 • Son Yorumlar

  numanaga: Bilgiler için teşekkürler ...
  Nihadi Önal: Ben 1971- 73 yılları arası...
  Volkan Atabey: agam yine gezisen he :D...
  Jamaica: Teşekkkürler, deneyeceğim....
  Özge: merhaba bu rapor içindekiler...
  kubra: raporlar için teşekkürler ...
  zendaya: çok yararlı bir yazı. teş...
  Kadir Kocaman: Gözümüz saatte söyleştik...
  07genç: proje ödevim için çok yard...
  Ayşenur: kendine aga deditirme...
 • Makineme Takılanlar

  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
 • Seçmece Konular

 • Anket

  Açılım süreci sizce terörü bitirir mi?

  View Results

  Loading ... Loading ...
Tüm hakları nuManaGa.com'a aittir. İzinsiz alıntı dahi yapılamaz. Lütfen Kullanım Kuralları adlı sayfayı ziyaret ediniz. © 2009-2014 nuManaGa.com™