nuManaGa.com

Mahur Beste

Mahur Beste  Tanpınar, edebiyatımızın en önemli isimlerinden biridir. Uzun yıllar boyunca onun edebi kimliğini yeterince bilmeyen bizler artık bu büyük sanatçıya hak ettiği değeri veriyoruz. Bu gerçekten sevindirici bir durum. Çok yönlü bir isim olan Tanpınar’ın her kütüphanede bulunması gerek diye düşünmekteyim. Çünkü derin ve güçlü bir yazarın meydana getirdiği kitapların insanlara katacağı çok şey vardır.

  Gelelim Mahur Beste’ye. Mahur Beste, Tanpınar’ın Huzur ve Sahnenin Dışındakiler adlı eserlerinde karşılaşılan bir motifin geniş bir şekilde işlendiği romanı. Sekiz bölümden meydana gelen Mahur Beste’de aşkı, musikiyi, insan ilişkilerini Ahmet Hamdi’nin su gibi akan üslubuyla birlikte görmekteyiz. Ayrıca bu eserde Tanzimat sonrasında toplum hayatında ne gibi değişiklikler olduğunu da görme fırsatı yakalıyor okuyanlar.

  Eser, Behçet Bey’in acıklı hikayesini taşıyor bizlere. Behçet Bey sakin mizaçlı bir birey. O dönem ehemmiyetsiz ve bir erkeğin uğraşması gereksiz addedilen ciltçilik gibi işlerle meşgul olmaktadır. Babasının büyük ve ihtişamlı gölgesinde kalmıştır Behçet. Annesinin güzel laflarına karşılık babası İsmail Molla’nın bir türlü ısınamadığı Behçet’in, Atiye Hanım ile padişahın “emri” sonucu evlenmesinin ardından farklı kahramanlar ve olaylar esere dahil edilmektedir. Sabri Hoca, Adile Hanım, Agop, Nergis Ayşe; yangınlar, ihtilal girişimleri, atışmalar…

  Ahmet Hamdi’nin külliyatı bilindiği üzere Dergah Yayınları aracılığıyla okurla buluşuyor. Tanpınar’ın harika eserleri kaliteli bir şekilde hazırlanmakta. Şunu da belirtmek gerek: Tanpınar kitapları kitapçılarda piyasa fiyatının çok üstünde satılıyor. Bu nedenle Dergah Yayınları’nın satış noktalarından yahut kaliteli internet sayfalarından Tanpınar eserlerini almak yararlı olacaktır.

  Mahur Beste, içinde barındırdığı çokluk ile okuyanları fazlasıyla doyuracak bir eser. Bir dönemin duygularını, düşüncelerini yakından tanımaya; insan ilişkilerindeki samimiyeti, mesafeleri, fedakarlıkları, uzaklıkları görmeye ve Tanpınar’ın Türk edebiyatına armağan ettiği harikulade cümlelere gözlerinizle dokunmaya ne dersiniz?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları
Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları

  Şiirleriyle, öyküleriyle, deneme metinleriyle edebiyat coğrafyasının içinde önemli bir yer edinen yazarlardan Ali Ayçil. Çok yönlü bir sanatçı olan...

Kapat