nuManaGa.com

Mahşer

  Yine bir Peyami Safa eseri. Sürükleyici ve etkileyici bir roman Mahşer. Çanakkale’den dönen bir askerin İstanbul’a dönüşünde yaşadığı olaylar ve sıradışı bir aşk. Eser o dönemin İstanbul’una ayna tutuyor. Ülkenin kimlerin elinde olduğunu, bu insanların kan emici olduklarını ve savaşlardan yıpranan bir imparatorluğun can çekişini gözler önüne seriyor Peyami Safa. O dönemin İstanbul’unu ve o dönemde yaşananları Çanakkale Savaşları’ndan dönen, eserin kahramanı Nihad vasıtası ile öğrenme imkanı buluyoruz.

  Peyami Safa’nın eserlerine bayıldığımı daha önceki yazılarımdan bilenler vardır. Gerçekten yazarın kalemi bambaşka. Böyle tasvir, tahlil, anlatım çok az kişide var. Bu eserinde de karakterlerin fiziki ve özellikle psikolojik durumlarını çok iyi aktarıyor okuyucularına Peyami Safa. Kahramanın yaşadıklarını, acılarını, sevinçlerini paylaşıyorsunuz. Kendinizi eserin içinde buluveriyorsunuz.

  Mahşer adlı bu güzel romanın içeriği hakkında ufak bilgiler vermek istiyorum. Ana karakterler Nihad ve Muazzez. Muazzez’in akrabaları ve hikayeci de eserin yan karakterleri. Eseri kısaca özetleyelim: Nihad ve Muazzez’in tertemiz aşkı kirli eller ile çevrelenmiştir. Askerden yeni dönen ve zor günler geçiren Nihad güç durumdadır. Gururu, aşkı ve vatanı bu kirli ellerin oyunlarına göğüs germektedir. Dönemin İstanbul’u ve insanları dolandırıcıdır, riyakardır. Temiz ve haysiyetli kalmanın güç olduğu bu dönemde Nihad ve Muazzez gibi iyi insanların işi gerçekten çok zordur…

  Eserin beni en çok etkileyen bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Kahramanımız Nihad peş peşe gelen sorunlara, sıkıntılara ve Muazzez’in hasretine dayanamaz duruma gelir. İntihar etmeye karar verir. Kendisini sulara bırakarak ölmek ister. Denize kendisini bıraktıktan sonra “yaşamak” daha ağır basar. Dalgaların içinde ölmemek ve hayatta kalmak için çırpınır durur… Bu bölümü Peyami Safa öyle bir anlatmış ki inanın bu bölümdeki cümleleri okurken ağzınıza deniz suyunun tadı gelecek, size el uzatan birinin olmasını isteyeceksiniz.

  Mahşer’in elimdeki baskısı Ötüken Neşriyat’a ait. Eser 285 sayfa. Kitapçılarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

  Görkemli bir imparatorluğun kirli insanların oyunlarının sahnesi haline geldiği, kimin elinin kimin cebinde olduğunun anlaşılamadığı bir dönemde hissedilen temiz, saf duygular ve haysiyetli insanların hikayesini anlatan Mahşer’i beğeneceğinize eminim. Bu kaliteli eseri mutlaka edinin ve okuyun.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Sele Sepet Top Kandil
Sele Sepet Top Kandil / Bafra

Bafra'da ramazan aylarında düzenlenen şenliklerin adıdır Sele Sepet Top Kandil. Ramazan ayının 14. gecesi, teravih namazından sonra eğlenceler başlar. Konserler...

Kapat