nuManaGa.com

Labirent

  “Doğu’nun asıl problemi ne biliyor musun?” “Siz Batılılar!” İşte bu cümleler özetliyor her şeyi. Doğu’nun başına ne geliyorsa Batı’dan geliyor değil mi? Tolga Örnek’in yazdığı ve yönettiği Labirent filmi Batı’nın Türkiye ve Orta Doğu üzerindeki oyunlarından, dini kullanarak terörist yetiştiren örgütlerden kesitler sunuyor. Bu sunumda başrolleri Timuçin Esen, Meltem Cumbul, Sarp Akkaya, Altan Gördüm paylaşıyor.

  İstanbul’da büyük bir patlama olur. 30’u Amerikalı, 5’i İngiliz toplam 95 kişi hayatını kaybeder. Bu saldırı Türkiye’yi, Amerika ve Londra’yı derinden sarsar. Yeni kurulmuş olan bir terör örgütü saldırıyı üstlenir. Bu daha başlangıçtır… 

  Labirent, Türkiye’yi hedef alan bir terör örgütünün eylemlerini engellemek amacıyla yürütülen operasyonun adıdır. Bu örgütün ilk saldırısından sonra Türkiye, birçok ülkenin istihbarat elemanlarının sahne aldığı bir alan olmuştur. Frankfurt’tan Türkiye’ye ve Kuzey Irak’a uzanan olaylar, ajanları karşı karşıya getirmektedir.

  Film Türkiye’de çekilen en iyi aksiyon filmlerinden biri. Yönetmeni, oyuncuları, senaryosu, kurgusu, efektleri çok başarılı. Hiçbir sahnede açık yok. Aksiyon filmlerimizde hep tek adam görürüz. Bu filmde bir ekip ruhu var. Bu da başarılı bir aksiyon filminde olması gereken en önemli özelliklerden. Ayrıca konu ve işleniş muhteşem olduğundan bir dakika dahi sıkılmıyor izleyenler.

  Fikret karakteri ile karşımıza çıkan Timuçin Esen müthiş bir oyunculuk sergilemiş. Bu rolde bir başkasını düşünemiyorum. Meltem Cumbul için de aynı cümleler geçerli. Her iki oyuncu da rollerinin hakkını fazlasıyla vermiş. Timuçin Esen şarkı söylemesin ve bol bol sinema filmi yapsın. Bence onun yeri sinema!

  Çektiği enfes belgesellerle tanıdığımız ve Devrim Arabaları, Kaybedenler Kulübü gibi önemli filmlerle hafızalarımıza kazıdığımız Tolga Örnek, filmin senaristi ve yönetmeni. Türk sinemasının son yıllarda yetiştirdiği en önemli isimlerden olan Örnek, niyet çekse yahut tesbih çekse de izlenir! Gelibolu, Hititler, Devrim Arabaları, Kaybedenler Kulübü… Tek kelimeyle özetlemek gerekirse: Müthiş!

  Labirent güçlü oyuncu kadrosu, enfes sahneleri, başarılı kurgusu ve harika senaryosu ile Türk sinemasındaki en iyi filmlerden biri. Haliyle mutlaka izlenmeli!

Labirent filminin fragmanı:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kara Mustafa Paşa Külliyesi / Kayseri
Kara Mustafa Paşa Külliyesi / Kayseri

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın Kayseri'nin İncesu ilçesine yaptırdığı ihtişamlı külliye, 1670 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı mimarisinin güzel örneklerine sahip olan...

Kapat