nuManaGa.com

Kuyucaklı Yusuf

“Sabahattin Ali öldürülmeseydi, nice güzel eserle kucaklayacaktı bizleri.” derim hep. Yine öyle dedim sessizce; Kuyucaklı Yusuf’u okurken. Birden dudaklarımdan döküldü bu sessiz cümle… Yanılıyor muyum dersiniz? Kısacacık ömrüne ölümsüz eserler sığdıran bu sanatçı daha fazlasını yapmaz mıydı? Ben eminim: Yapardı! Birbirinden güzel hikayeler ve romanlar ile gönüllere usulca uzanırdı.

Gelelim esere; Kuyucaklı Yusuf’a. Yusuf bizden biri. Anadolulu. Mert, sert, sonunu fazla düşünmeyen, aklına eseni yapan, sevdi mi tam seven… Çocuk yaşta anasından babasından kopuyor Yusuf. Ailesi hunharca katlediliyor; hem de gözlerinin önünde. Sonra şehrin kaymakamı alıyor onu yanına, “Oğlum ol.” diyor. Kabul ediyor Yusuf… Bir süre sonra Edremit’e kaymakam oluyor Salahattin Bey. Küçük kızı Muazzez, eşi Şahinde ve evlatlığı Yusuf ile varıyor buraya. Asıl olaylar bundan sonra başlıyor. Zengin ve kara gönüllü Hilmi Bey, onun oğlu Şakir’in kirlettikleri havada Yusuf bir mücadele vermek zorunda. Sadece Yusuf da değil; maaile bir savunma yapmak durumunda. Hele Şakir Muazzez’e göz koyunca… İşte bizim Yusuf’un kötülüklere karşı koyma zamanı! Ve şu cümle gerçekten özetliyor bütün olayları: “Bir yetimin romanı.” Ayrıca hayatın ve zalimlerin karşısındaki saf duruşuyla trajik bir sona ilerleyen Yusuf’un yanı sıra problemleri olan taşrayı da görme imkanı buluyoruz kitap aracılığıyla.

Sabahattin Ali’nin nefis üslubu her cümleye yansıyor ve eser bir an olsun sıkmadan tatlı bir seyir içerisinde ilerliyor. Elbette bu eserin eleştirilecek yanları var; fakat yazıldığı dönemin izlerini taşıyan Kuyucaklı Yusuf’un anlattıklarının bir kurgu olduğunu unutmamak gerek. Yani vurmak kolaydır; eleştirmektir zor olan. Eserdeki olumsuz tablonun çokluğundan, devlet görevlilerinin kötü gösterildiğinden şikâyet edenler biraz şapkasız düşünmeliler.

YKY’dir Sabahattin Ali’nin bütün eserlerini yayımlayan.

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali’nin önemli eserlerinden biri. Bir dönemin yansımalarını ve güçlü bir yazarın gözlemlerini, duygularını bu eser vasıtasıyla görüyoruz, okuyoruz, öğreniyoruz. Kuyucaklı Yusuf, her kütüphanede bulunmalı ve her renk göze dokunmalı!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Demografik Problem
Akil Adamlar Yahut Akil İnsanlar

  Hani neredeler ben göremiyorum? Akil adamlar da akil insanlar da görünmüyor gözüme. Kimdir bunlar? Peki neyi çözecek akil adamlar;...

Kapat