nuManaGa.com

Kurtuluş Yolu / Samsun

Samsun Cumhuriyet Meydanı’nı sahile bağlayan yol düzenlendi ve bu yola Samsun Belediyesi tarafından Kurtuluş Yolu adı verildi. Çok da güzel oldu. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a çıktığı nokta böylece hak ettiği değeri buldu diyebiliriz. Belediyenin çabaları sonucu ortaya gerçekten önemli bir eser çıktı. Havuzlarla, büstlerle, ışıklarla süslenen bu yol Samsun’a çok yakıştı ve yediden yetmişe herkesin beğenisini kazandı.

Ulu Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a ayak bastığı ilk nokta, bu önemli proje sayesinde hak ettiği prestije kavuştu. Atatürk’ün karaya çıktığı Tütün İskelesi ve temsili Bandırma Vapuru Kurtuluş Yolu’nun sonunda tüm ihtişamıyla Samsun’u kucaklıyor.

Yolda Atatürk ve 18 arkadaşını temsilen havuzlar ve kabartmalar bulunuyor. Ayrıca kurtuluş mücadelemize destek veren isimler de unutulmamış ve kabartmalarla, heykellerle ölümsüzleştirilmiş. Yolun sonunda ise yeniden inşa edilen Tütün İskelesi ve iskelenin üzerinde Atatürk’ün Samsun’a çıkışını temsil eden heykeller bulunuyor. Mükemmel bir görüntüye sahip olan Kurtuluş Yolu için açık hava müzesi demek yanlış olmaz sanırım.

Samsun Belediyesi bu yolun aynı zamanda törenlerde ve kutlamalarda kullanılabilecek şekilde dizayn edildiğini vurguluyor. Bunu duyunca böyle güzel bir mekanda Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak ne güzel olur diye düşünmekten kendini alamıyor insan…

Kurtuluş Yolu’nun görmek isteyenler ulaşım açısından hiç sıkıntı çekmeyecekler. Kurtuluş Yolu Samsun’un en merkezi yerinde. Cumhuriyet Meydanı’ndan sahile giden yolu takip etmek yeterli.

Samsun’a ve cumhuriyetimize yakışan bu önemli projeyi hayata geçirenleri kutluyorum.

İşte Kurtuluş Yolu’ndan kareler(slayt):

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,
 1. nuManaGa diyor ki:

  Nihan Özdemir :

  Bayılıyorum Samsun’a dair yazılarına.
  Her okuduğumda daha da mutlu oluyorum.

  Çok teşekkür ederim.

 2. nurse Eva diyor ki:

  Great site. A lot of useful information here. I’m sending it to some friends!

 3. Nihan Özdemir diyor ki:

  Bayılıyorum Samsun’a dair yazılarına.
  Her okuduğumda daha da mutlu oluyorum.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook Chat Masaüstünüzde
Facebook Sohbet Masaüstünüzde

  Dünya'nın ve Türkiye'nin en çok ziyaret ettiği sosyal paylaşım sitesi Facebook'u daha rahat kullanmak için Facebook ekibi dışında epey...

Kapat