nuManaGa.com

Kurtlar Vadisi Filistin Üzerine

  Yaklaşık bir buçuk yıldır merakla beklenen film izleyici ile buluştu. İsrail ve Türkiye arasında yaşanan olayların üzerine böyle bir film gelmesi halkımızı sevince boğmuştu hatırlarsanız. Kurtlar Vadisi’ni sevmeyenler bile mutlaka filmi izleyeceklerini söyleyip duruyorlardı. Doğrudur… Film çok izlenecektir fakat sinema gözüyle bakanların tatmin olacağını düşünmüyorum. Çünkü film konu olarak çok tanıdık gelecek izleyenlere.

  Yediden yetmişe herkesin merakla beklediği Kurtlar Vadisi Filistin beklentileri karşılayan iyi bir film olmuş. Özellikle çatışma sahneleri sinema tarihimizde çekilen en iyi sahneler. Görüntü kalitesi, kostümler, aksiyon sahneleri, oyunculuklar… Hiçbirinde eksik yok. Yani görsel açıdan film için on üzerinden on vermek doğru olur.

  Kurtlar Vadisi Filistin’de görsellikte yakalanan başarı ne yazık ki senaryoda ve müziklerde yakalanamamış. Kurtlar Vadisi Irak’ın senaryo olarak neredeyse aynısı demek mümkün. Polat ve ekibinin Filistin’e nasıl geçtiği belli değil. Yine tek bir suçlu var (Erdal Beşikçioğlu) ve onu öldürünce her şey tamam. Yine bir zikir sahnesi ve halk tarafından sevilen ruhani bir lider… Tüm bunları Kurtlar Vadisi Irak’ta görmüştük. Hatta Irak’ta geçen film ile Filistin’de geçen filmin sonu bile aynı. Sadece Altın Hızma adlı muhteşem türkümüz eksik.

  Gelelim müziklere. Filmin müziklerini Gökhan Kırdar yapmamış. Kalan Müzik Kurtlar Vadisi Filistin’in müziklerini hazırlamış. Olmamış! İzleyenleri heyecanlandıracak, havaya sokacak tek müzik yok. Özellikle çatışma sahnelerinde çalınan müzikler felaket. Hiç uymamış. Gökhan Kırdar’ın eksikliğinin hissedildiğini filmi izleyen herkes söyleyecektir eminim.

  Polat ve ekibinin her attığını vurması da ayrı bir mevzu. Her attığını kafadan vuruyor Polat Alemdar. Bir ara kendimi Counter Strike oynuyormuş gibi hissettim. Bu kadar head shot olur mu arkadaş demekten kendimi alamadım. Ayrıca Polat tank, helikopter kısacası ne bulduysa kullandı.

  Erdal Beşilçioğlu’nun performansına değinmemek olmaz. Filmde İsrail’in kanlı eylemlerini gerçekleştiren Moshe rolüyle izleyicinin karşısına çıkan Beşikçioğlu mükemmel oyunculuğu ile mest etti izleyenleri. Ayrıca oynadığı karakterin tek gözünün kör olması, isminin Moshe olması da bir mesaj taşıyor bence. Moshe isminin anlamı Musa hakim demektir ve bu isim vasıtası ile İsrail’in sembol isimlerinden Moshe Dayan’a atıfta bulunulduğunu düşünmekteyim. Bu durum İsrail’i epey kızdıracak. Kudursunlar! Moshe Dayan kimdir diyenler araştırırlarsa bilgi edinebilirler. Kısacası Erdal Beşikçioğlu ve oynadığı karakterin isim seçimi filmin göze çarpan yanlarından.

  Kurtlar Vadisi Filistin aksiyon severleri memnun edecektir. Müthiş aksiyon ve çatışma sahneleri var filmde. Özellikle İsrailliler’in misket bombası kullandığı sahneler çok başarılıydı. Çekim ekibinin büyük emek harcadığı belli, bu ekibi kutlamak gerek. Keşke senaryo daha iyi olsaydı da çekim ekibinin yaptığı işler daha çok konuşulsaydı.

  Kurtlar Vadisi Filistin eminim çok izlenecek. Senaristleri daha çok film çekeceklerini söylemişlerdi. Umarım üçüncü filmde yine benzer bir senaryo izlemeyiz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Akraba Evliliklerinin Nedenleri
Akraba Evliliklerinin Nedenleri

  Akraba evliliği Türkiye'de ve birçok ülkede ciddi sorunların başında gelmektedir. Sadece sosyolojik açıdan değil tıbbi olarak da problem olarak...

Kapat