nuManaGa.com

Kürk Mantolu Madonna

  Kimi tutkular insanın yaşamına yön verir. Tutkuyla bağlanılan şey ömrün mutlu yahut sıkıntılı geçmesinde etkili olur… Raif, tutkulu bir aşka esir düşmüştür, ömrünü bu aşkla şekillendirmiştir. Yıllar yılları kovalamış ama bir türlü unutmak nasip olmamıştır. Raif, gençliğinin en güzel çağlarında Almanya’da yaşadığı müthiş günlerin acı, tatlı hatıralarını senelerce yüreğinin en kuytu köşesinde saklamıştır…

  Bambaşka bir roman… Çalıştığı yerde kimsenin umursamadığı, sessizliği ile herkesi şaşırtan, sıradan bir adamın farklı ve tutkulu hikayesi: Kürk Mantolu Madonna. Sabahattin Ali bu eseriyle, sıradan insanların farklı öyküleri olabileceğini gösteriyor okurlara.

  Raif, hayalperest bir gençtir. Okuduğu romanların etkisinde kalan ve okulda bulunmaya pek hevesli olmayan Raif, İstanbul’da şansını denediyse de başarılı olamaz. Onun bir iş öğrenmesini isteyen babası, Havran’a dönmek isteyen Raif’i Almanya’ya sabunculuk öğrenmesi için gönderir. Almanya’da uzun zaman bir başına dolaşan, kaldığı pansiyondakilerle vakit geçiren, resim sergilerine ilgi gösteren Raif’in hayatı gördüğü bir resimle değişir. Maria Puder’e ait olan bu resme hayran kalan Raif, hemen her gün sergiye gidip sanatçının kendi portresi olan bu eseri seyreder. Bir zaman sonra eserin sahibini tanımak şerefine erişen Raif için; artık tutkulu zamanlar başlamıştır…

  “Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridordaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum ‘Kürk Mantolu Madonna’yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.”

  Yapı Kredi Yayınları’nın, Sabahattin Ali’nin nefis diline herhangi bir müdahalede bulunmadan yayımladığı Kürk Mantolu Madonna 160 sayfadan oluşuyor. Günümüzde sıklıkla kullanılmayan kelimelerin anlamları sayfaların alt köşelerinde açıklanıyor. “Düz” diye tabir edilen “duygusuz” olarak bellenen insanların içinde neler yaşadığını bilemeyeceğimiz hususuna örnek gösterilebilecek bir yapıt Kürk Mantolu Madonna. Raif gibi nice insan içinde büyüttüğü tutkularla tutunuyor hayata. Hayattan bir parça sunuyor bizlere bu nefis eser.

  Genç yaşta bir cinayete kurban giden Sabahattin Ali, kısacık ömrüne harika eserler sığdırarak ölümsüzleşti. Keşke erkenden göç etmeseydi bu dünyadan. Eğer bu kadar erken vefat etmeseydi; eminim, bizlerin büyük heyecanlarla peşinden koşacağı nice eserler kaleme alacaktı Sabahattin Ali.

  Kürk Mantolu Madonna’yı okuyun ve “düz” diye yaftaladıklarınızın, fırtınaların yorgun düşürdüğü insanlar olup olmadığını anlamak için gayret gösterin. Çevremiz Raif Efendi gibi insanlarla dolu, bunu unutmayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Çok Sertiz Çok
Çok Sertiz Çok

  İsrail dokuz kardeşimin kanına girdi. İki gün sustuk; sonra bir çıktık meydana... Aslanlar gibi kükredik. Fransa soykırım yalanlarını yasalaştırdı;...

Kapat