nuManaGa.com

Kumarbaz

  Kumarbaz tüm varlığını, gücünü, bilgisini, yeteneğini rulet masasına yatıran; bilinmeyene, tehlikeye özlem duyan; hem başkaldıran, hem korkan; içinde binbir türlü çelişki, karmaşıklık barındıran kumara delicesine tutkun bir adamın romanı. Kendisi de bir süre kumarın tutsağı olan Dostoyevski, belki hiçbir romanına kendi yaşamından bu kadar çok şey katmamıştır. Hiçbir şey yazmasaydı bile “Kumarbaz” onu Dostoyevski yapmaya yeterdi.

  Eserde tüm umutlarını kumara ve yaşlı büyükannelerinden kalacak olan mirasa bağlayan bir ailenin yanında öğretmen olarak çalışan bir genç ile ailenin üvey kızı olan güzel fakat bir o kadar da kaprisli genç kız arasındaki aşk anlatılıyor. 

  Dostoyevski’nin, kendi içindeki fırtınaları, ikililikleri, budalalıkları ya da dinginlikleri kitaplarına aktararak çözüme kavuşturmasını en iyi şekilde Kumarbaz’da görebiliyoruz. Kumar tutkusunu, para tutkusunu ve garipsenebilecek olan bir sevgiyi yani bir insan tutkusunu anlatıyor Dostoyevski. Konu bazen garip bir gülümseme bırakıyor dudaklarınızda, bazen de hüzünlendiriyor.

  Kitap başlangıçta tasvirlerle dolu sıkıcı bir kitap gibi gelebiliyor fakat Dostoyevski’nin usta üslubu ile okuyucu olayları çok geçmeden kavrayıp, kendisini kahramanların yerine koyabiliyor. Kumarbaz’ı beklenmeyen olay kurgusu ile şaşırtıcı bir kitap olarak değerlendirmek mümkün.

   Böyle sağlam bir eser nasıl 25 günde tamamlanmış demekten alamıyorum kendimi. “Nasıl yani?” diyenlere Dostoyevski’nin yayımcısı ile yaptığı anlaşma nedeniyle Kumarbaz adlı bu müthiş eseri 25 günde bitirdiğini söylemek isterim. Eseri okuyanlar ve bu ufak bilgiden haberdar olanlar eminim benim gibi düşünüyorlardır.

  Kumarbaz sinemaya da uyarlandı. Yöntemenliğini Karolly Mark’ın üstlendiği filmde Michael Gambon, Polly Walker ve Jodhi May rol aldı. Bence filmi izlemeden önce mutlaka eseri okuyun. Aksi takdirde çok şey kaybetmiş olursunuz.

  Dostoyevski’nin umutla, hüzünle yoğurduğu Kumarbaz, tutkuyla okuyacağınız, harika bir eser. Yaşamdan izler taşıyan ve içinde sürprizler barındıran eserlerden hoşlananlar Kumarbaz’ı mutlaka okumalılar.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
PAÜ'de Anket Çilesi
PAÜ’de Anket Çilesi

  Pamukkale Üniversitesi birkaç yıldır internet üzerinden notlarını öğrenmek isteyen öğrencilerine sürprizler hazırlıyor. Bu sürprizlerin adı anket soruları. Birbirinden güzel...

Kapat