nuManaGa.com

Kullandığım WordPress Eklentileri

Biz blog sahiplerinin eli, kolu, ayağı olan eklentiler çeşit çeşit. Birçok açıdan kolaylık sağlayan eklentileri kullanırken seçici olmak gerek. Öyle her eklentiyi kullanıp sayfayı eklentilerle boğmamak gerek. Kimi sayfalar bu eklentiler yüzünden öyle ağır çalışıyor ki ziyaret ettiğinizde isyan ediyorsunuz. Gereksiz eklentilerden kaçınmak gerektiğini belirttikten sonra  kullandığım WordPress eklentilerinden  ve bu eklentilerin ne işe yaradığından bahsetmek istiyorum. İşte numanaga.com‘da kullandığım eklentiler…

Advanced Blogroll: Yakup Gövler imzalı bu eklenti vasıtası ile link takası yaptığınız bağlantıları kolayca düzenleyebilir ve resimli bir şekilde ziyaretçilerinizin görmesini sağlayabilirsiniz. (Footer bölümünde “Dost Siteler” bu eklenti ile yapılmıştır.)

Advanced Random Posts: Yakup Gövler’in geliştirdiği bu eklenti sayfa her değiştiğinde sidebar bölümünde farklı yazılar göstermenizi sağlıyor. (Sidebar’da “Ortaya Karışık” adlı kısım bu eklenti ile yapılmıştır.)

Akismet: WordPress kullanıcılarının vazgeçilmezi olan bu eklentiyi numanaga.com‘da kullanıyor ve gereksiz yorumlardan bu eklenti sayesinde korunuyor.

Category & Page Icons: Bu eklenti ile kategori ya da sayfa başlıklarınızın yanına küçük resimler ekleyebilirsiniz. (Kategoriler bölümünde örneğini görebilirsiniz.)

Clean Options: Eklenti, sildiğiniz dosyalardan kalan küçük ve gereksiz artıkları temizlemenize yardımcı oluyor. Bu artıkların sayfaları ağırlaştırdığını düşünürsek ne kadar gerekli bir eklenti olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Contact Form: Blogların genelinde gördüğünüz iletişim formu. Basit ve kullanışlı. (İletişim sayfasında örneğini görebilirsiniz.)

FeedBurner FeedSmith: FeedBurner hesaplarınız ile sayfanız arasında bağ kurmaya yarayan ufak bir eklenti.

Flash Easy Gallery: Yazılarınızın içine slayt gösterisi koymanızı sağlayan mükemmel bir eklenti. (http://www.numanaga.com/hesaplicarsi-net/ bu bağlantıda örneği mevcut.)

Gelişmiş Etiket Bulutu: Yakup Gövler olmasa ne yapardık bilmiyorum. Yine aynı ismin oluşturduğu bu eklenti ile etiketlerinizi kolayca düzenleyebilir ve bileşenler kısmından aktif ederek ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz.(Sayfanın en altında “Konular” bölümü bu eklenti ile yapılmıştır.)

Gelişmiş Son Yorumlar: Adından her şey anlaşılıyor. Sadece Yakup Gövler’in oluşturduğunu ve sayfanın en altında örneğini görebileceğinizi söyleyemem yeterli diye düşünüyorum.

Google Tag: Volkan Yılmaz imzalı bir eklenti. Yazılarınızın altında arama terimlerini göstermenizi sağlıyor ve etiketleri Google bağlantısına çeviriyor.(Yazıların altında görebilirsiniz.)

Google XML Sitemap: XML dosyanızı güncellemeye ve arama motorlarına bildirmeye yarayan bir eklenti.

Grand Flash Album Gallery: Sunucunuzdaki resimlerinizi göstermenizi sağlayan şık bir galeri eklentisi.Örneğini nuManaGa Kimdir? adlı sayfada görebilirsiniz. (Göremezseniz kaldırmışım demektir.)

Let It Snow: Bloğunuza kar yağdırmanızı sağlar.

Sayfa Sayaç(Post Read Counter): Yazılarınızın kaç kere okunduğunu yönetim panelinde görmenizi sağlayan ve bileşen yoluyla ya da kod vasıtası ile istediğiniz yerde ziyaretçilerinizi göstermenizi sağlayan hoş bir eklenti. (Örnek: Bugün En Çok Okunanlar)

SexyBookmarks: Yazıların sosyal ağlarda paylaşılmasını sağlayan ve bunu ziyaretçilere en şık biçimde sunabileceğiniz eklenti. Benzerleri içinde en hoş ve sexy olanı. (Yazılarımın altında “Paylaşmak Güzeldir” var ya aha işte o.)

Smooth Slider: Kolayca manşet sistemi oluşturmanızı sağlar.

Subscribe To Comments: Ziyaretçileriniz yorumlara abone olmasını sağlar.

Türkçe Konuş: Son zamanlarda kullanmadığım fakat çok yararlı bulduğum bir eklenti. Her yeni sayfada sidebar bölümünde bir yabancı kelimenin Türkçe karşılığını gösteriyor.

WP- CopyProtect: İçerik hırsızlarına karşı alınan sağ tuş ve sol tuş engelini bu eklenti vasıtası ile kodlarla uğraşmadan kolayca uygulayabiliyorsunuz.

WP- Pagenavi: Blog aleminde en çok kullanılan sayfalama eklentisi.

WP- Video TR: Yabancı sitelerin yanında Türk video sitelerindeki videoları da kolayca sayfalarınıza ve yazılarınıza eklemenizi sağlar.

WP to Top: Yukarı çık! Tıklandığında sayfanın yukarısına çıkartan bağlantıyı oluşturan eklenti.

İşte bu kadar. numanaga.com ‘un kullandığı eklentileri görmüş ve de tanımış oldunuz. Tekrar söylüyorum gerekli olan eklentileri kullanın. Fazlasına gerek yok. Tüm WordPress kullanıcılarına selamlar!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,
 1. nuManaGaa diyor ki:

  Ben bugüne dek herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

 2. mustafa diyor ki:

  bu kadar eklenti siteye olumsuz etki etmez mi artı sunucuya

 3. nuManaGa diyor ki:

  Herhangi bir index sorunu ile karşılaşmadım Kemal.

 4. kemal diyor ki:

  bu eklenti arama motorlarında indexleme sorunu ya da siteye olumsuz bir yanı var mı

 5. medyummurat diyor ki:

  süper bilgiler teşekkür ederim

 6. Webmaster diyor ki:

  Guzel Paylasim Tskler

 7. sieperda diyor ki:

  Great! follow up to this topic
  Thanks

 8. nihansu diyor ki:

  Çok faydalı bilgiler, bazılarını ekleyeceğim, teşekkürler…

 9. Bay Klavye diyor ki:

  Advanced Blogrool benim için de kolay olacak..Deneyeceğim teşekkürler :))

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Önce Sok Sonra Yasakla
Önce Sok Sonra Yasakla

  Gariptir ülkem, garip uygulamalar vardır diyorum ya hep işte yeni bir gariplikle daha karşınızdayım. İnsan sağlığına ülkemizde ne kadar önem verildiği...

Kapat