nuManaGa.com

Kötü Geçmişler

Türkiye’de Arap edebiyatına olan ilginin gün geçtikçe arttığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu ilgiyle birlikte yeni yeni kitaplar Türkçeye çevrilerek okurların beğenisine sunuluyor. Daha çok muhafazakar eserler üzerine yoğunlaşıldığını görmekteyiz. Arap edebiyatının tek çizgiden ibaret olduğunu düşünmemek gerekir.

Muhammed S. El – Azab bizi çok da bilmediğimiz bir Mısır’a götürüyor. Kahire’deki gençlerin yeni yaşam tarzına dair fikir edinmemizi sağlıyor. Yirmili yaşlardaki Kahireli Muhammed’in ailesinden ve yakın zamanda onu  bekleyen evlilik merasiminden kaçıp soluklanmak için atıldığı macerayla birlikte Mısır’ı daha iyi tanıma fırsatı buluyoruz. Hem sadece Kahire değil yeni kurulan ve bizlerin belki de adını hiç duymadığı şehirlerle, semtlerle de buluşuyoruz: Şubra El Hayma, Kalyubiye…

Yazarın canlı ve yalın anlatımı iyi bir çeviriyle birleşince ortaya gayet başarılı bir iş çıkmış demek mümkün. Kötü Geçmişler‘i dilimize kazandıran Hişam Güney, eseri sürükleyen Muhammed’in, Hind’in, Moneim’in duygularını, düşüncelerini okurla buluştururken çevirinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamamıza vesile oluyor. Kitabı raflara taşıyan Can Yayınları’nın yabancı eserleri dilimize kazandırırken ne kadar titiz çalıştığını söylemeye gerek yok zaten.

Ne kadar araştırırsak araştıralım hep bir eksik kalacağımız bir coğrafyayı tanımanın, mahremiyetin ve özel yaşamın sağlam sınırlarla korunmadığı “başka Mısır’ı” görmenin mümkün olduğu Kötü Geçmişler, Can Yayınları etiketiyle kitapseverleri bekliyor. Kahire gibi büyük bir metropolün kenarda köşede kalan hikayelerini merak edenler bu eseri kaçırmamalılar.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,
  1. Ayça Şahin diyor ki:

    Yazı gerçekten çok güzel olmuş elinize sağlık

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye Siyasetine Dair
Türkiye Siyasetine Dair

Ülkemiz bir seçimi daha geride bıraktı ve seneler sonra yeniden koalisyon hükümeti gündeme geldi. Başladık hemen atmaya "Vay efendim, koalisyonlardan...

Kapat