nuManaGa.com

Korna

  Motorlu taşıtlarda bulunan ve ikaz amacıyla kullanılan bir araçtır korna. Tanımından da anlayacağımız üzere bir araçtır ve işe yaradığı için taşıtlarda bulunur. Kimi hödüklerin taciz amaçlı çaldığı ortada fakat genellemek saçma olur. Nedenini anlamadığım bir biçimde korna sesinden alınıp kavga çıkaran öküzlerle dolu ortalık. Kornadan sonra ilk ışıkta yanına yaklaşıp “Ne oldu birader?” diyenler var ne yazık ki.

  Güzel bir ramazan günü… Herkes iftar hazırlığı için koşuşturuyor. Önümde bir bisikletli, yolun ortasından gidiyor ağır ağır. Arkamda oluşan konvoy yapışmış kornalara. Haklılar. Neredeyse kilitlendi trafik. Amca genç kızlar gibi salına salına sürüyor bisikletini. Azıcık kenardan gitse trafik rahatlayacak. İnceden bir korna çaldım. Korna çalmamın amacı ne olabilir? Hakaret mi? Küfür mü? Amca üşenmedi, kenara çekti bisikletini ve bana “Bir şey mi dedin?” diye kabadayılık yaptı. Yaşı en iyi ihtimalle altmış olan bu amcaya “Biraz  kenardan gitmen için çaldım kornayı.” desem de nafile. İlle kavga etmek gerekiyor. Bir vursan ikisi boş gider, ramazanın ilk günü, senden kırk yaş büyük bir adam… Anlayacağınız yine büyüklük bizde kaldı.

  Bu tarz olaylar birçok kişinin başından geçiyor. Bu yazıyı yazdıran da bu konu ile alakalı bir haberdir. Karısını hastaneye yetiştirmeye çalışan adam polislere korna çaldığı için dövülmüş. Yahu altı üstü korna çalınmış. Ne var bunda? Haberin altındaki yorumlar daha da vahim. Yüzlerce kişi korna çaldıkları için tartaklanmış, dövülmüş… Hatta biraz araştırırsanız korna çaldığı için öldürülenler olduğunu bile göreceksiniz.

  Beyler! Korna gereksiz, şerefsiz, haysiyetsiz bir şey olsaydı araçlara koymazlardı. Bayanları taciz eden hödüklere kızılmasını anlarım fakat her korna sesine de tepki verip kavgalar etmek kadar saçma bir şey olmadığını da vurgulamak gerek. Korna sesine bile manalar yükleyip yakışıksız hareketlerde bulunuluyor bazı odunlar. Aptallık etmeyin! Azıcık adam olun!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kemaliye / Manisa
Kemaliye / Manisa

  Üzüm bağlarının arasından kıvrılan ince bir yol götürüyor beni Kemaliye'ye. Her yanım sarı ve yeşil, her yanım bağ dolu....

Kapat