nuManaGa.com

Kopyalamayı Engelleyin

Blog yazarlarının en önemli sorunlarından biridir içerik hırsızlığı. Emek emek oluşturduğumuz yazımızın kopyala-yapıştır yapılarak çalınması ve kullanılması kahreder bizleri. Başka bir sitede gördüğümüz yazımız için uyarırız çalan kimseyi, kaldır o yazıyı deriz ama nafile… Bu yüzsüz tayfayı engellemek ise mümkün.

Kimi sitelerde kod yardımıyla sağ tuş engeli uygulanıyor. Başarılı bir uygulama fakat benim sizlere sunacağım eklenti kadar başarılı değil. Wp Copyprotect eklentisi vasıtası ile sağ tuş engeli dışında dilerseniz sol tuş engeli de uygulayabiliyorsunuz. Yani kopyalamak için sol tuş ile yapılan sürükleme işlemini engelleyebilirsiniz. Sol tuş sadece bu durumda engellenmiş olur. Bu durum dışında bağlantılara tıklatmakta sorun yaşamazsınız. Ayrıca sağ tuş engeli koyduğunuzda sitenizi ziyaret eden takipçileriniz sekmeli sayfa geçişi yapamayabilir. Sol tuş engeli bu yüzden daha kullanışlı diye düşünüyorum.

Eklentinin kurulumu:

Öncelikle buraya tıklayarak eklentiyi indirin.

İnen zip dosyasının içindeki klasörü çıkarın.

Klasörü wp-content/plugins içine atın.

Yönetim paneli/eklentiler bölümünden “Wp Copyprotect” isimli eklentiyi aktif hale getirin.

Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra Ayarlar/Wp-Copyprotect bölümünden eklentinin ayarlarını yapabilirsiniz.

Sağ tuş engeli için “Disable right mouse click” seçeneğinin karşısındaki kutucuğı işaretleyip “Save settings” butonuna tıklıyoruz. Sitenizde sağ tuşa tıklandığında yazılı şekilde uyarı vermek isterseniz “Disable right mouse click” yazan kısmın altındaki boşluğa uyarı mesajınızı yazın.

Sol tuşu yani yazı seçimini engellemek için “Disable text selection” seçeneğinin karşısındaki kutucuğu işaretleyip “Save settings” butonuna tıklıyoruz.

Böylece içerik hırsızlarına karşı önlemimizi almış olduk. Keyifli bloglamalar.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,
  1. nuManaGa diyor ki:

    O kadar uğraşmıyorlar. :) Sağ tuş vs. engel gördükleri zaman hop başka siteye.

  2. Murat Çeşme diyor ki:

    Çalmak isteyen her türlü çalar engel olmak oldukça güç kaynak kodundan çalınır sağ sol tuşu engellersen klavyeden ctrl+u yaparak çalınır yani her tarafı kapatmak gerekir :)

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
pano
Bülten Panosu

Yeni eğitim anlayışı, öğretmen tarafından yönetilen birtakım öğretim araçlarını içine alır. Bülten tahtası da öğrenimin diğer bütün araçları gibi öğretimin...

Kapat