nuManaGa.com

Kömür Değil Ömür

Kömür Degil Ömür  Bildiğim en zor meslek madenciliktir. Yerin metrelerce altında çalışmaktan ziyade oraya girmektedir mesele. Düşünsene… Düşününce bile bir garip korku yerleşiyor değil mi yüreğine? Aynen öyle!.. Kimse inmez yerin altına, kimse bile bile kömür doldurmaz ciğerine mecbur kalmadıkça. Mecburi meslektir maden işçisi olmak. Başkasına el açmamak ve alnının teriyle ekmek kazanmak için mecburdur benim canım abilerim.

Soma’da yitip giden yüzlerce insan ve onları ebediyete uğurlayan aileleri hepimizin yüreğini sızlattı. Bunlar “olağan” şeyler değildi. “İşin fıtratında” yer alan güvenlikti ve her zaman güvenlik birinci sırada gelmeliydi. “Dünyanın her yerinde” bu denli kazalar görülmüyordu. Evet “1800’lerde” belki… Ve her şey bir yana dünyanın hiçbir ülkesinde buz gibi bir ifadeye mesken olmuyordu böyle büyük acılar. Olmamalıydı; çünkü giden kömür değil, ömürdü.

Madenlerdeki yaşam odaları sadece bazı ülkelerde zorunlu değil: Pakistan, Hindistan Türkiye…

Sen affet bizi madenci abim.

Toprağın altına da üstüne de seni yaşatacak bir oda yapamadık.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yasağı Yasaklamak
Yasağı Yasaklamak

  Şaşırtıcı cümleler işitiyor kulaklarımız siyasilerimizden. Seçim gerginliğiyle iyice karmaşık bir hal alan siyaset arenasına yeni ve bir o kadar ilginç...

Kapat