nuManaGa.com

Kızılırmak Kuş Cenneti / Bafra

  Kızılırmak Kuş Cenneti Samsun/Bafra sınırları içerisindedir. Bafra şehir merkezine 15 km uzaklıkta olup gerçekten görülesi ve gezilesi bir yerdir. Farklı kuş türleri ve enfes bir manzara görmek mümkündür. Bu cennet gibi mekan 2009 yılına kadar pek kişi tarafından bilinmemekteydi. Nedeni ise Bafra’yı yöneten insanların çok çalışıyor olması. O kadar çok çalışıyor ki Bafra’yı yönetenler 2009 yılına kadar ne bir tanıtım ne de başka bir şey yapıldı Kızılırmak Kuş Cenneti için. Bu tarihten itibaren sanki yeni bir kıta keşfedilmiş gibi Bafra şehir merkezinde her yer “Kızılırmak Kuş Cenneti” tabelalarıyla doldu.

 Bafra’da belediyecilik park,yol,köprü ya da insanların işini kolaylaştıracak işler yapmak olmamıştır hiçbir zaman. Seçilen belediye başkanı hemen bir önceki başkana taş atarak: “Borç ödüyoruz.” der. O borç bir türlü bitmez. Bafra’yı kalkındırmak adına hiçbir şey yapılmaz. Alparslan Türkeş Parkı’nın duvarları alçaltılır ve büyük icraatmış gibi internet sitelerinde haber yapılır. Bir başka icraat ise 5 yıl belediye başkanlığı yapan bir şahsın sadece mezbaha yapmasıdır.  Bu kadar çalışkan insanların başa gelmesi Kızılırmak Kuş Cenneti gibi bir doğa harikasının geç keşfedilmesine yol açtı haliyle.

2009 yılında 3 adet kuş gözlem kulesi yapıldı bu bölgeye ve henüz yeterli olmasa bile tanıtım çalışmaları yapılmaya başlandı son zamanlarda. İnşallah artarak devam eder bu çalışmalar ve yurdum insanı bu doğa harikasından mahrum kalmaz.

Konudan sapmış değiliz. :) Bu güzel mekanı tanıtmaya devam ediyoruz. Kızılırmak Kuş Cenneti’nde 340 kuş türü bulunmakta. Nesli tükenmekte olan birçok canlı bu alanda yaşıyor. Alan, Ramsar Sözleşmesi ile korunuyor. 19 Mayıs Üniversitesi öğrencileri bu alanda gönüllü olarak çalışıyorlar. Lisanslı olanlar kuş halkalama işlemini gerçekleştiriyorlar. Buraya tıklayarak Kızılırmak Kuş Cenneti’ni sanal ortamda gezebilirsiniz.

Bu güzel mekan herkesin görmesi,gezmesi gereken bir doğa harikası. Gidin,gezin,görün,bol bol fotoğraf çekin. Bafra’ya uğramışken meşhur Bafra pidesini de tatmayı unutmayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
  1. nuManaGa diyor ki:

    İrfan Bey, yol eskiye oranla daha iyi. Bilginize…

  2. irfan diyor ki:

    doğru çok güzel ama oraya gidebilmek için helikopter lazım araba ile imkansız gibi. o kadar kötü bir yol olurmu hiç.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
ka değil k
K(a) Değil K(e) H(a) Değil H(e)

Günümüzde Türkçemiz hak ettiği değeri görmüyor. Yabancı dillerin etkisiyle özenti kelimeleri kullanan gençliğimizin "Ayshe", "Qaqan", "ok","yha" vb. saçmalıkları canımızı sıkmakta...

Kapat