nuManaGa.com

Kız Kulesi / İstanbul

  Birçok efsaneye, hikayeye konu olmuştur Kız Kulesi. Hangisi doğru bilinmez. Herkesin bildiği ve üzerinde hemfikir olduğu tek konu ise Kız Kulesi’nin güzelliğidir. Kıyıya ok atımlık mesafede, nazlı nazlı İstanbul’u selamlayan Kız Kulesi’nin dillere destan güzelliği görenleri büyülüyor. İstanbul’a tutkun olmak için Kız Kulesi’ni görmek yeterli. Bu güzellikle bir kere göz göze gelirseniz; artık İstanbul’u vatan bellersiniz.

  İstanbul’u görmemiş olanlar bile Kız Kulesi’ni tanır, bilir, sever… Fimleri, kartpostalları süsler güzelliği ile Kız Kulesi. Tıpkı İstanbul’u, Marmara’yı süslediği gibi. Ona hayran olmamak elde değil.

    Üsküdar, Kız Kulesi ile özdeşleşmiştir. Kıskanıyor mudur acaba bu güzelliği Üsküdar? Yoksa o da aşık mıdır benim kadar? Kız Kulesi’ne karşı çay yudumlayanlar, bir taşın üzerine kurulup Kız Kulesi’nin güzelliği ile gözlerine bayram ettirenler, gurup vakti el ele Kız Kulesi’ni seyreden aşıklar… Herkes emin güzelliğinden, bakışlar ayrılmak istemiyor Üsküdar’dan, Kız Kulesi’nden…

  “Boğaz’dan geçen gemilere engel olmasın diye; İstanbul’un saçlarını toplayan beyaz bir tokadır Kız Kulesi…” diyor Sunay Akın. Yanılıyor üstat. Bence İstanbul’u saçlarına toka eden işveli bir güzeldir Kız Kulesi.

  Beğendiğiniz fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Büyükelçi
Büyükelçi

  Bir devletin bir başka ülkedeki en yetkili ismine büyükelçi denir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde böyle diyor. Başka bir ülkede...

Kapat