nuManaGa.com

Kısaca Ömer Seyfettin

  1884 yılında Gönen’de doğan Ömer Seyfettin, birçok askeri görevde bulundu. İçindeki yazma isteğinin galip gelmesiyle askerlikten ayrılarak Selanik’te Genç Kalemler dergisinde yazmaya başladı. Balkan Savaşı patlak verince orduya döndü. Yunanların elinde 1 yıl esir kaldı. Bu sürede de yazmayı sürdürdü. İstanbul’a dönünce ikinci kez askerlikten ayrıldı. Ömrünün sonuna dek yazmaya devam etti.

  Milli edebiyat akımının düşünsel yönünün temellerini “Yeni Lisan” adlı makalesiyle atan Ömer Seyfettin, eserlerini “milli dil” ve “milli edebiyat” düşüncesi doğrultusunda kaleme almıştır. O, eserlerini lüzumsuz söz, şekil, mecaz, hayal sanatlarıyla süslemekten kaçınmıştır. Tüm eserlerinde olay ön plandadır. Türk öyküsünün en önde gelen isimlerinden olan Ömer Seyfettin öykülerini bilgi, fikir, hakikat ve nükte üzerine kuran bir sanatçıdır. Milliyetçilik fikri ile kaynaştırdığı sanatı neredeyse tüm eserlerinde görülür.

  Ömer Seyfettin’in eserlerinde ele aldıklarını ana çizgileriyle şöyle sınıflandırabiliriz:

  • Yaşadığı dönemin toplumsal olayları. (Rüşvet, Perili Köşk)
  • Balkan Savaşı esnasında ve sonrasında yaşanan acı hadiseler. (Bomba)
  • Tarihi konular. (Pembe İncili Kaftan, Başını Vermeyen Şehit)
  • Çocukluk anıları. (Ant, Falaka, Kaşağı)

Kaynaklar:

Lekesiz, Ömer; Yeni Türk Edebiyatında Öykü, Cilt 1, İstanbul: Kaknüs Yayınları, 1997.

Ünlü, Mahir; Türkçede Öykü – Roman, İstanbul: İnkılâp Yayınevi, 2009.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Nasıl Mı Geçti?
Nasıl Mı Geçti?

  Küfürlü cümlelerimi boğazıma hapsetmek için gösterdiğim gayreti başka şey için göstersem kesinlikle o şeyi ihya ederdim. Mesela bir kitap yazabilirdim... Neyse...

Kapat