nuManaGa.com

Kısa Film Sanattır

  Kısa filmler ne yazık ki pek önemsenmiyor. Kısa filmlere genellikle fragman muamelesi yapılıyor. Kısa film izleyen bazı bireyler “Bu film ne zaman çıkacak?” gibi cümleler kurarak kısa metrajın ayrı bir kulvar olduğunu bilmediklerini gösteriyorlar. Oysa kısa film apayrı bir dünya. Öyle bir dünya ki bu başlayan vazgeçemiyor. Bir tutku olan kısa metraj önemsenmeli. İyi filmlere giden yol kısa metrajdan geçiyor.

  Günümüzde başarılı olan yönetmenlerin kısa metrajlı filmler ile işe başladığını görmekteyiz. İnce düşünmeyi, detayları görmeyi, kısıtlı zamana çok şey sığdırmayı kısa filmler aracılığı ile öğrenmekte yönetmenler ve yönetmen adayları.

  Kısa film çekmek kolay değil. 2 saatlik bir süreniz yok konuyu anlatmak için. 8-9 dakikada bitecek bir film yaratmak zorundasınız. İzleyiciye kısa zamanda hikayeyi sunmak çok zor. Tüm zorlukların yanında bir o kadar da eğlenceli, öğretici.

  Sinema tutkunları kısa filmlere alaka gösteriyorlar. Yüzlerce kısa film festivali düzenleniyor ve  kısa film çekenler teşvik ediliyor. Çünkü bu işin içinde olan herkes kısa filmde başarılı olamayanların uzun metrajda başarılı olamayacağını biliyor.

  Kısa film fragman değildir! Kısa film sinemadır! Önemsemek, desteklemek, değer vermek gerek!

  Aşağıdaki liste kaliteli kısa filmler izlemek isteyenleri memnun edecektir:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Sinemasının En Pahalısı
Türk Sinemasının En Pahalısı

"Son yıllarda güçlenen Türk sineması neden savaş sahnelerinin geçtiği filmler çekmiyor?" diye düşünürken Nefes filmi çıktı karşımıza ve başarılı oldu. "Neden...

Kapat