nuManaGa.com

Kırkpınar Güreşleri

  Güreş sporunun insanlık tarihi kadar eski olduğu söylenir. Bu köklü spor Türk kültürü içinde önemli bir yere sahiptir. Atalarımız bu sporu yüzyıllar boyunca yapmışlar ve yiğitler meydanlarda sık sık boy göstermişlerdir. Türkler’in sevdiği sporların hep en başında gelmiştir güreş. Pehlivanlar her dönem büyük ilgi ve saygı görmüşlerdir halkımızdan. Devlet büyüklerinin de düzenlenen törenlerde alana inip güreş tutması bu sporun Türk insanında nasıl bir tutku olduğunu açıkça göstermektedir. 

  Günümüzde birçok şehirde güreş müsabakaları düzenlenmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında güreş tutar yiğitler. Bu yiğitlerin en çok güreşmek istedikleri alan Kırkpınar’dır. Edirne’de her yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören güreş müsabakalarının ünü ülke sınırlarını aşmıştır. Kırkpınar’daki organizasyon güreş adına düzenlenen en önemli ve popüler organizasyondur.

  Kültürümüz üzerine yazılar okurken Kırkpınar’da düzenlenen güreşlerin tarihçesine bakma fırsatım oldu. Çok ilginç ve etkileyici. Kültür Bakanlığı’nın sayfasında okuduğum tarihçeyi aynen sizlere aktarmak istiyorum. İşte Kırkpınar Güreşleri’nin tarihçesi:

  Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin doğuşuna ilişkin çeşitli rivayetler vardır.Bunlardan en yaygın olanı kısaca şöyledir:1346 yılında Orhan Gazi’nin Rumeli’yi ele geçirmek için düzenlediği seferler sırasında,kardeşi Süleyman Paşa 40 askerle Bizanslılar’a ait Domuzhisar’ın üzerine yürür. Baskınla burasını ele geçirirler.

  Öteki hisarların da ele geçirilmesinden sonra,40 kişilik öncü birlik geri dönerler ve şimdi Yunanistan’ın topraklarında kalan Samona’da mola verirler.40 cengaver burada güreşe tutuşurlar.Saatlerce süren güreşlerde, adlarının Ali ile Selim olduğu rivayet edilen iki kardeşin bir türlü yenişemedikleri görülür.

  Daha sonra bir Hıdrellez gününde,Edirne yakınlarındaki Ahiköy çayırında aynı çift yeniden güreşe tutuşurlar.Bütün bir gün güreşmelerine rağmen yine yenişemeyen kardeş pehlivanlar,gece boyunca da mum ve fener ışığında mücadelelerini sürdürmeye devam ederler.Ancak solukları kesilerek oldukları yerde can verirler.

  Arkadaşları onları aynı yerdeki bir incir ağacının altına gömerek oradan ayrılırlar.Yıllar sonra ise aynı yere gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde gür bir pınar görürler.Bundan sonra halk orada yatanların anısına o yöreye, “KIRKPINAR” adını verirler.

  Yunanistan’ın Samona köyünün merası içindeki alan asıl KIRKPINAR çayırlığıdır.Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı sonunda Kırkpınar Güreşleri Edirne ile Mustafapaşa yolu arasındaki “Virantekke” denilen yerde düzenlenmiştir.Cumhuriyet’ten sonra 1924 yılında ise güreşler Edirne’nin Sarayiçi mevkiinde yapılmaya başlanmıştır.

  Kırkpınar Güreşleri 1928 yılına kadar ağaları tarafından düzenlenmiştir.Güreşlerdeki ödülleri ve misafirlerin ağırlanmasını hep ağalar karşılamıştır.Ancak 1928 yılında ülkede meydana gelen ekonomik sıkıntılar nedeniyle ağalığa talip çıkmayınca,güreşlerin organize ve gelenleri ağırlama işi Kızılay ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından üstlenilmiştir.

  1946 yılında ise Tarihi Kırkpınar Güreşleri Edirne Belediyesi’nce düzenlenmeye başlanmıştır.Bu yıl da zamanın Belediye Başkanı Tahsin ŞIPKA Kırkpınar Güreşleri’ni Belediye hizmetleri arasına almıştır.

  İşte Kırkpınar’ın tarihçesi böyle. Güreş tutan yiğitler meydanlardan hiç eksilmesin ve asırlardır süren bu gelenek hak ettiği değeri görerek yoluna devam etsin.

Tarihçe kultur.gov.tr adresinden alınmıştır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress Eklentilerim
Kullandığım WordPress Eklentileri

Biz blog sahiplerinin eli, kolu, ayağı olan eklentiler çeşit çeşit. Birçok açıdan kolaylık sağlayan eklentileri kullanırken seçici olmak gerek. Öyle...

Kapat