nuManaGa.com

Kiliseye Var Minareye Yok

  Yaşasın! Demokratik bir ülkeyiz artık. Hem de öyle böyle değil ha… Acayip demokratiğiz. Çalınan sorular, yok edilen gelecekler, artan işsizlik, fakirlik… Ne önemi var? Ülkem 20 yasa ile demokratik olmuş var mı ötesi? Demokratik olmamızı sağlayan sadece çıkarttığımız yasalar değil. Yaptığımız açılımlar ve verdiğimiz tavizleri de unutmayalım. Kendi ülkelerindeki minarelere tahammül edemeyen demokratik insanlar ülkemizde arka arkaya açılan kiliselerden sonra demokratik olduğumuza kanaat getirdiler.

  Son yıllarda Avrupa ve Amerika’da cami, minare yapımına karşı çıkan büyük bir topluluk var. Bu topluluk çeşitli kampanyalar başlatarak ülkelerinde cami ve minare yapılmasını istemediklerini bağıra çağıra ilan ediyorlar. Din ve vicdan özgürlüğünün korunması gerektiğini Türkiye’ye sık sık fısıldayan AB nerede? Önce kendi bünyesindeki ülkelerin tutumlarına bakmalı bu birlik fakat demokrasi sadece ekonomik durumları iyi olan ülkelere bağışlandığı için cızırtılarını hep biz dinlemekteyiz AB’nin. Yani çok demokratik birliklere ve toplumlara göre minareye demokrasi yok ama kiliseye olmalı.

  Akdamar, Sümela ve daha birçok yerde ayinler yapılıyor artık. Müze olan birçok yer ibadete açıldı. Ülkemizde bulunan başka dine mensup bireylerin ibadethane sayısında sıkıntı yoktu. Kimse de ibadet edenlere karışmıyordu. (Bazı kışkırtıcı eylemler yapıldığını kabul ediyorum ama bu eylemler halkımıza mal edilemez.)  Neden “Müze Kart” ile girdiğimiz tarihi mekanlarda ibadetlere izin verildi? Başta Ermeniler olmak üzere birçok millet bu hususu zafer olarak nitelendirmiyor mu? Öyle değil dersek eğer kendimizi kandırmış oluruz. İnsanların dini ne olursa olsun ibadetlerini yerine getirmesinden yanayım fakat bu mekanlar peşi sıra ibadete açılarak bize yapılan ithamların ve yurt dışında ezilen Müslüman kardeşlerimizin unutulduğunu ve de bazı kesimlerin zafer bayrakları açtığını düşünmekteyim.

  2008 ve 2009 yıllarında sanal ortamda birçok grup ve site kurulmuştu bu konular üzerine düşüncelerini dile getiren. Bu gruplar Sümela ve Ayasofya’da ayinler düzenlenmesi gibi planlar olduğunu, bunlara karşı çıkılması gerektiğini söylüyordu. Belli bir düşünceye bağlı olan bu kimselerin şimdilerde ses çıkarmaması ise çok ilginç. Bu gruplara beni davet eden kimseler şimdilerde sesi kısılmış teyp gibi bir köşede pinekliyorlar. Sözlerinin ve düşüncelerinin arkasında duramıyorlar. Destekledikleri kimselerin, kiliselerin açılmasında rol oynadıklarını iyi biliyorlar. Eleştirmelerini, karşı çıkmalarını beklemiyorum. Çünkü onlar sadece kendi düşüncelerinden olmayan insanları suçlamak için sahneye çıkıyorlar. 

   Kur’an’ı yakan, minare ve cami yapımını yasaklayan toplumlar Türkiye’deki kiliseler açılınca bizi “demokratik” olarak tanımladılar sağ olsunlar. Eğer biz kilise açarak demokratik oluyorsak onlar minareleri, camileri yasaklayarak demokratik olmadıklarını açıkça söylüyorlar. Ben çok demokratik olmak istemeyenlerdenim. Herkes ibadetini yapsın ama Sümela, Akdamar ve Ayasofya’da ayinler düzenleyerek, zafer kazanmış, toprakları fethetmiş gibi açıklamalar yaparak sadece kutuplaşmaya destek verilmiş oluyor. İbadetleri farklı şeylere alet etmemek gerek. Eğer gerçekten demokratik bir dünya istiyorsak sadece ekonomisi iyi olan toplumların değil, farklı toplumların da değerlerine ve inançlarına saygı duymak gerektiğini herkes anlamalı. Tabi dünyanın işine gelmez bu söylediklerim. Demokrasi baba malı olunca istedikleri gibi oynamakta haklılar. O zaman tüm dünyaya demokratik günler dilemekten başka diyecek söz kalmıyor. Mutlu, mesut, demokratik günler.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,
  1. TheHocca diyor ki:

    Olayın siyasi boyuta taşınması tabiki rahatsız edici, ancak biz bu olayları taviz olarak görmememiz gerekiyor, bu şekilde görürsek geçmişte yaşanan kötü olayların tekrarlanmasına neden olunabilir.(6-7 eylül olayları vb) son olarak biz onlara neden aşık olalım ki!

  2. nuManaGa diyor ki:

    Hocam, “Tek taraflı aşktan çocuk olmaz.” diye çok değerli bir atasözümüz var. Son yıllarda verdiğimiz tavizlerin sayısı milyonu aştı. Ben ayin yapılmıyor, yapılmasın demiyorum. Her dine saygımız sonsuz. Zaten ayinler yapılıyor kiliselerde. Sümela, Akdamar… Buraların ibadete açılması siyasi bir olay ve ibadete siyaset karışması hoş değil. Verdiğimiz aşırı tavizlerle demokrasi payesi alacağımıza standartları yükselterek halkın güvenini kazanmak daha önemli olmalı.

  3. TheHocca diyor ki:

    Bence bu tür olaylar çokta büyütülmemeli, daha önceden ülkemizde ayin yapılmıyormuydu? Sorun ayin yapılan yerin ne olduğu değil. Bırakın onlar bize kendi ülkelerinde eziyet etsin, biz onlara imkan verelim, zaten bizi farklı kılanda bu değil mi?

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Hayat Kolay!
Hayat Kolay!

  Hayat kolay ağalar! Liseye girmek için sınav, üniversiteye girmek için sınav, işe başlamak için sınav.... Gir babam gir. Önemli...

Kapat