nuManaGa.com

Kerimoğlu Yörük Müzesi / Fethiye

  Yörük kültürünü tanımak isteyenler ve yolu Fethiye’ye düşenler Çalış’ta bir kafenin yanında bulunan Kerimoğlu Yörük Müzesi’ni ziyaret etmeliler. Yörük kültürüne has her şey burada sergileniyor. Koyunlar, çobanlar, yörük kıyafetleri, tarım aletleri, kullanılan araçlar, atlar, kağnılar, develer, yiğitler… Müzeyi gezmek ücretsiz. Dileyen herkes keyifle gezebilir, fotoğraflar çekebilir. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Yörüklerin yaşantısını ziyaretçilerine özetleyen bu ufak müze sayesinde Yörük kültürünü daha fazla kişinin tanıyacağı kesin. Kerimoğlu Yörük Müzesi önemli bir adım.

  Müzeye ulaşmak çok kolay. Fethiye merkezden Çalış’a giden dolmuşlar var. Atlayın bir dolmuşa Çalış’ta sahile yakın inin. Birkaç dakika yürüyün. Kuş Cenneti’ne varmadan müzeyi göreceksiniz. Yörük kültürünü sahneleyen müzede keyifli dakikalar geçireceğinize şüphe yok.

  Müzede tarim aletleri, develer, kağnılar, koyunlar kısacası Yörük kültürüne ait her şey var. Bu otantik ortam başka bir ruh haline sokuyor insanı. Yörüklerin saf ve temiz yaşantısına tanıklık ediliyor bu müzedeki eserler sayesinde.

  Fazla söze gerek yok. Yörükleri daha yakından tanımak ve Türk kültüründen izler görmek adına Kerimoğlu Yörük Müzesi’ni ziyaret etmek çok yararlı olacaktır. Keyifli ve yararlı dakikalar için bu ufak müze görülmeli.

Müzeden fotoğraflar(Büyütmek istediğiniz fotoğrafın üzerine tıklayın.):

 

  

   

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İsim Şehir Hayvan
İsim Şehir Hayvan

  Yılmaz Özdil yazıları... Türkiye gerçeklerini anlatan, insanı damardan yakalayan, yalan yahut yanlış barındırmayan yazılar. Yılmaz Özdil... Akıllı, güçlü, korkusuz, gördüklerini...

Kapat