nuManaGa.com

Kelebekler Vadisi / Fethiye

Dünya mirası olarak nitelendirilen Babadağ’ın eteklerindeki cennettir Kelebekler Vadisi. Adını barındırdığı kelebeklerden alır. Yüzden fazla kelebek türü bu bölgede yaşamakta. Sarp ve yüksek vadinin ortasından akan şelalele ve kelebekler, Kelebekler Vadisi’nin tanınmasındaki en büyük etkenler. Kelebek çeşitlerinin etkisi yadsınamaz ama buradaki koyun da muhteşem olduğunu unutmamak gerek. Tertemiz, el değmemiş, insanlığın hışmına uğramamış mükemmel bir koya ve de suya sahip Kelebekler Vadisi. Yüzmeye doyulmuyor… Sıcakmış, güneşmiş fark etmiyor.

Kelebekler Vadisi’ne ulaşım tekneler ile sağlanıyor. Buraya Faralya köyünden bir patikanın da ulaştığı söylenmekte fakat bu yol pek tercih edilmiyor. Yüzden fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan bu bölgede tek bir işletme var. Bu işletme, konaklamak isteyenlere çadır, bungalov, dıngalov gibi imkanlar sunmakta. Ayrıca vadi boyunca yürüyerek şelaleye ulaşmak için ufak bir giriş ücreti ödüyorsunuz.

Kelebekleri görmek öyle kolay değil. Yaz mevsiminde kelebekleri görmek ne yazık ki imkansız. Rehberler kelebeklerin daha çok baharda cümbüş yarattığını söylüyorlar. Yaz mevsiminde ziyaret ettiğim için kelebekleri görme fırsatım olmadı. Bunun üzüntüsünü muhteşem koyun tadını çıkararak hafiflettim. Gerçekten harika bir manzaraya ve eşsiz bir güzelliğe sahip Kelebekler Vadisi. Bakmaya, gezmeye, yüzmeye doyamıyor insan. Burada o kadar çok kulaç attım ki anlatamam.

Bu güzelliğe karışmak için Ölüdeniz’den kalkan teknelere binmek yeterli. Paket turlar dahilinde gezeceğiniz ilk yer Kelebekler Vadisi. Fiyatlar da makul denilebilir. Her şeyin pahalı olduğu Fethiye’de bence sadece tekne turlarının fiyatı normale yakın.

Kelebekler Vadisi eşsiz güzellikleri bünyesinde barındıran harikulade bir mekan. Bilmeyen, tanımayan, sevmeyen, hayran olmayan yok. Dünyanın gıptayla baktığı Kelebekler Vadisi’nin kirlenmemesi, talan edilmemesi dileğiyle.

Büyütmek istediğiniz fotoğrafın üzerine tıklayınız.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İç Mesele
İç Mesele

  Bir ülkenin iç meselesi nedir? Eğitim, açlık, işsizlik, terör, kimsesiz çocuklar... Bunlar ve benzeri sorunlar iç mesele olabilir mi...

Kapat