nuManaGa.com

Kayseri’nin Bağları

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri Kayseri. Geniş sokakları, geçmişle bugünü harmanlayan caddeleri, tarihi yapıları, doğal güzellikleri… Say say bitmiyor Kayseri’nin güzellikleri. Bu güzellikler içinde bir başka güzellik var ki sormayın. Nedir, neresidir efendim? Bağlar! Adına türkü yakılan, şiirler sıralanan Kayseri’nin yeşil bağları gerçekten harika. Kayseri’ye yolum düşer de bağları görmeden geri döner miyim hiç?

Gesi Bağları adlı enfes türküyü bilmeyen yoktur. Bu güzel türkünün yakıldığı diyar müthiş güzellikleriyle göz kamaştırıyor. Bağlar, bağ evleri, yeşillik, meyveler, sebzeler, tertemiz hava, hemen arkada Erciyes Dağı, ferah bir alan… Doğayla baş başa geçen dakikaların nasıl geçtiğini anlamıyor insan.

  Kayseri’nin bağlarını gezmemi, görmemi sağlayan kardeşim Mehmet’tir. Mimar Sinan taraflarındaki bağlarda bize rehberlik eden kardeşime çok teşekkür ediyorum. Onun sayesinde bu güzel bağlarda nefes alma şansına eriştim. Ayrıca ağzı açık mantıyı da yad etmek isterim…

Bölgenin kıraç topraklarıyla tanışan gözlerim, kısa süre de olsa bayram ediyorbağlar sayesinde. Alışmışız yeşile; Karadeniz çocuğuyuz… Fotoğraflarını gördüğünüz bağlar Gesi’ye çok yakın. Hani o meşhur türkümüzde geçen Gesi. Keşke vakit olsaydı; oraları da görebilseydim. Başka sefer inşallah! Unutmadan ekleyeyim: Şehrin gürültüsünden uzak, ferah, serin bu bağlarda insan gerçekten huzur buluyor.

  Kayseri’yi sadece sucuktan, pastırmadan ibaret sananlar var. Yapmayın; alakası yok! Bu güzel şehrin keşfedilecek ve gezilecek o kadar çok noktası var ki… İşte bağlar! Yolunuz Kayseri’ye düşerse Erciyes’e yaslanıp, mutlaka ama mutlaka bu ferah bağlarda soluklanın!

O kadar bahsettik; dinlemeden olmaz. İşte Gesi Bağları adlı türkümüz:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Suriye'nin Dostları
Suriye’nin Dostları

  Haberleri okuyup, izleyip her gün şaşırıyorum. Beni en çok şaşırtan haberlerin başında "Suriye'nin dostları" başlığıyla verilenler geliyor. Suriye'nin dostları...

Kapat