nuManaGa.com

Kayseri Kalesi

Kayseri tarih boyunca birçok medeniyete kucak açmış bir şehir. Dönem dönem ticaretin merkezi olan bu güzel şehri süsleyen yüksek surlar Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Anadolu’nun Bizans hakimiyetine girmesinin ardından bu surlar elden geçirilmiş ve eskiye oranla daha dar bir şekilde yeniden düzenlenmiştir. Günümüzde de Kayseri’yi süsleyen bu yapı iki bölümden oluşmaktadır: İç kale ve dış kale.

Kayseri yıllara meydan okuyan surlarıyla muhteşem bir görüntü sunuyor ziyaret edenlere. Kayseri’nin en merkezi noktalarından birinde bulunan bu eser tarihle iç içe olan Kayseri’ye ve ülkemize çok yakışıyor.

 

Günümüzde iç kale bölümünde çeşit çeşit mağazalar yer almakta. Epey canlı bir alışveriş ortamı bulunan bu alana Kale Çarşısı deniliyor. Hemen her türden dükkanın bulunduğu Kale Çarşısı’nda Kayseri’ye has ürünleri de bulmak mümkün. Kayseri Kalesi’ni ve surlarını görmek isteyenlerin Cumhuriyet Meydanı’na çıkması yeterli. Sonrası muhteşem manzara.

Tarihi dokusu olan kentlere hayranım. Kayseri’yi de bu kadar çok beğenmemin nedeni bu olsa gerek. Hey Kayserililer; şehrinizin kıymetini bilin! Hey siz, Kayseri’yi görmek isteyenler; muhteşem kaleyi ve heybetli surları ziyaret etmeden sakın ha dönmeyin.

Üzerine tıklayarak hoşunuza giden fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Şehir Mektupları
Şehir Mektupları

  Ahmet Rasim, edebiyatımızın en özgün yazarlarından biridir. Kendine has lezzetli üslubu okuyanların damaklarında enfes bir tat bırakmaktadır. Elli yıla...

Kapat