nuManaGa.com

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Anadolu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış müthiş bir coğrafyadır. Dünya var olduğundan bu yana hep kıymetli olan Anadolu coğrafyası; savaşlara, antlaşmalara, aşklara, sanatçılara mesken olmuştur. Zaman bir toz bulutu çekse de kıymetli Anadolu’nun bağrından fışkıran tarih, günümüzde bir emanet olarak bizlerin alakasını beklemektedir. Gereken ilgi ancak devlet ve millet işbirliği ile gösterilebilir.

Ve tarih fışkıran Anadolu’nun güzide şehirlerinden Kayseri’deyim. Anadolu’nun tarihi ve kültürel bakımdan önemli şehirlerinden olan Kayseri’de farklı medeniyetlerin izlerini görmek mümkün. Bu izler nerede mi? Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde. 1965 yılında yapımına başlanan ve 1969 yılında açılan müze günümüzde de içindeki birbirinden değerli eserlerle hizmet vermektedir.

  Kayseri’nin merkezinde, Melikgazi’de bulunan Kayseri Arkeoloji Müzesi’ndeki eserler iki büyük salonda ve bahçede sergilenmektedir. Lahitler, vazolar, süs eşyaları, heykeller, savaş gereçleri, içki kapları, seramik eşyalar… Kronolojik bir sıraya göre düzenlenen kalıntıların arasında Hellenistik döneme; Roma ve Bizans çağlarına; Hitit devrine ve Asur ticaret kolonilerine ait eserler bulunmaktadır.

  Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde çok farklı dönemlere ait yüzlerce eser yer almakta; fakat bir eser diğerlerinden daha çok ilgi görüyor: Herakles’e ait olduğu düşünülen lahit. Mitoloji ile alakadar olanlar bilirler; Herakles’in 12 görevinin olduğu ve bunları başarıyla yerine getirdiği rivayet edilir. İşte mitolojide gücün simgesi olarak bilinen Herakles’e ait olduğu düşünülen lahit burada bulunmaktadır. Lahitin üzerinde Herakles’in -namıdiğer Herkül’ün- 12 görevini temsil eden kabartmalar yer almaktadır.

 

Müstesna eserlerin bulunduğu Kayseri Arkeoloji Müzesi’ni gezerken tarihe ve tarihi kalıntılara yeteri kadar önem vermediğimizi bir kere daha anlıyorum. Birçok heykelin kafası yok, bazılarında definecilerin açtıkları delikler mevcut. Bu sadece Kayseri’deki müzede değil; Türkiye’nin dört bir yanındaki arkeoloji müzelerinde rastlanan acı bir gerçek. Çok geç kalmışız! Bu açık.

Tarihle kucaklaşarak yaşamayı başaran az sayıdaki şehirlerimizden biri olan Kayseri’de mutlaka görülmesi gereken mekanlardan biri Kayseri Arkeoloji Müzesi. Tarihi görmeli; görünce her şey daha çabuk öğreniliyor ve kalıcı oluyor. Bu hususu es geçmemek lazım.

Fotoğrafları orijinal boyutlarında görmek için üzerilerine tıklayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ölü Ozanlar Derneği
Ölü Ozanlar Derneği

  İyi bir öğretmen nasıl olmalı? Öğrenciler nasıl eğitilmeli? Hayaller mi yoksa gerçekler mi? Hayaller gerçeklere uzanmayı sağlamaz mı? Özgürlük...

Kapat