nuManaGa.com

Kastamonu Çekme Helvası

Ülkemin dört bir yanında muhteşem lezzetler var derim hep. Hem nefis hem de tarihi bir tatlı olan Kastamonu çekme helvasını tanıtmak istiyorum sizlere. Bu nefis tatlının hafifliğine ve ağızda hemen dağılmasına bayıldım. Kastamonu’ya yolu düşen bir arkadaşımın getirdiği ve onun vesilesi ile tatma fırsatı bulduğum Kastamonu çekme helvasına iyi not verdim diyebilirim. Peki bu tatlının hikayesi nedir? Nasıl bir tatlıdır? Çeşitleri nelerdir?

Öncelikle hikaye ile başlayalım. İşte çekme helvasının hikayesi:

  Geçmiş asırlarda, Kastamonu’da yaşayan bir ağanın, güzel bir kızı varmış.  Kastamonu’yu adaletli bir şekilde yöneten bu ağa kızını çok sevmekteymiş… O kadar ki, ondan ayrılığı hiç düşünmez, onsuz hayatın çok olumsuz geçeceğini, onu görmeden yaşayamayacağını düşünürmüş.
Kız bu, baba evinde beklemez, geleneklerimize ve göreneklerimize göre zamanı geldiğinde hem ağlar, hem de yuvasını kurar. Ağa da bu gerçeği bildiği için kızıyla evlenmek isteyenleri bir imtihan yapmaya karar vermiş. Uzun süre, bu imtihanın nasıl olması gerektiğini düşünmüş ama bir türlü bulamamış…  Bu arada kâhyasından bir teklif gelmiş. “Ağam sen tatlıyı çok seversin, kızını öyle biriyle evlendirelim ki, yapacağı tatlı, kızının saç telinden ince olsun. Böyle bir tatlı yapana kızını verirsin.” demiş. Bu fikir ağanın çok hoşuna gitmiş. Kastamonu ’nun dört bir yanına haberler salınmış. Haberi duyan bütün Kastamonu delikanlıları, ağanın kızının hayaliyle başlamışlar tatlılar yapmaya…

           Abdulsamet isminde bir genç varmış. O da söz geçirememiş kalbine ve ağanın kızını alabilmek için başlamış annesiyle helva yapmaya…

         Abdulsamet, un, tereyağı ve ağdayı, (üzüm pekmezi) ağanın kızının aşkıyla başlar yoğurmaya… Yoğurdukça aşkla kavrulur gönlü. Aşk ateşi tel tel yapar helvayı ve meşhur Kastamonu çekme helvası çıkar ortaya… Ağa çekme helvayı çok beğenir. Kızının saçları kadar ince, bir o kadar da lezzetli…   Abdulsamet kavuşur sevdiğine. Daha sonra Kastamonulular bu tatlıyı yapmaya devam ederler.

Sımsıcak bir hikayesi olan çekme helvası pişmaniyeye benziyor şekil ve lezzet olarak. Pişmaniyeden daha ince ve hafif. Bu nefis tatlıyı çikolatalı, kahveli, vanilyalı, damla sakızlı, cevizli, meyveli sunuyor bizlere Kastamonulu ustalar.

Yolu Kastamonu’ya düşenler ne yesem yahut ne hediye alsam diye düşünmesinler. Nefis Kastamonu çekme helvası sizi düşünmekten kurtarıyor. Afiyet olsun!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Wordpress Fireworks Eklentisi
WordPress Fireworks Eklentisi

  nuManaGa.com'un birinci yaşını kutladığı 18 Aralık günü sayfamızı ziyaret edenler havai fişekleri görünce epey şaşırmışlar ve etkilenmişler. Birçok kişi...

Kapat