nuManaGa.com

Karanlığa Direnen Yıldız

Bu ülkeye en çok zarar veren şeylerin başında şüphesiz ihtilaller gelir. Oy kazanma çabasındakilerin “yargılayacağız” masalları, ne yazık ki yalnızca 1980 yılında yapılan ihtilalin bugünü yaşayanlar tarafından bilinmesine neden oluyorç Peki 60 Darbesi’ne ne oldu? Uçtu mu? Silindi mi? Neden o günleri konuşmuyoruz? Haydi konuşalım! Ve konuşmalarımızı Karanlığa Direnen Yıldız’ı okuyup daha derin kılalım.

Karanlığa Direnen Yıldız, Sevinç Çokum’un güçlü kaleminin yeşerttiği romanlardan biri. Gerçekçi, anlaşılır cümlelerin harmanlanmasıyla oluşturulmuş eserde 1960 yılında askerin yönetime el koymasının öncesinde ve sonrasında yaşananlar anlatılıyor. Roman kurgusu içinde yazılması, gerçeklerden ödün verdiği anlamına gelmez. Sevinç Çokum, o dönemi bütün çıplaklığıyla okurla buluşturuyor.

Menderes’in idamını konu edinen birçok eser yazıldı. Her biri ideojik açıdan tatmin ediciydi; fakat sığ idi. Yani CHP mantığını yeren, Menderes’in icraatlarını öven kitaplardı daha çok. Çokum’un eserini benzerlerinden ayıran ise 1960 İhtilali’nin arkadaşlıklara, akrabalıklara, komşuluklara, birlikte oturulan sofralara kadar nasıl tesir ettiğini göstermesidir. Nasıl etkilemiştir darbenin yapılması Türk insanını? İşte bu eserde insanın ve insan ilişkilerinin altı çiziliyor kırmızı kalemle.

Feridun ve ailesi DP’li olmanın suç olduğu devirleri yaşarken bir yandan akrabalıklarını, dostluklarını; diğer yandan kendilerini yeniden tanıyorlar. Akrabaları dahi farklı bir partinin fikirlerinden yana oldukları için nahoş bakışlar savuruyor Feridun’a ve onun ailesine: Sebati Bey, Kaya, Asaf, İncenaz, Tülin, Sibel, Cangür… Bu karakterler arasında Asaf, Kaya ve İncenaz sivriliyor. Sondan başlayalım; İncenaz Feridun’un hayranlıkla kalbine işlediği güzel bir bayan. Düşünceleri değişken bir bayan olan İncenaz’ın nasıl biri olduğunu çözmekle uğraşmaktan ve evli olması nedeniyle kendisi ile çarpışmaktan yoruluyor genç adam. Kaya, askerin darbeye nasıl baktığını görmek açısından önem arz ediyor. Asaf ise darbe yıllarının medyasının yanlı tutumunu örnekliyor. Asaf’ın daktilosu tabir-i caizse kan kusuyor DP’lilere.

Akraba ilişkilerini bir kenara bırakalım ve esere başka bir boyut kazandıran Simitçi ve Veysel Ağabey’i tanıyalım. Simitçi ve Veysel Ağabey “halk adamı” diye tabir ettiğimiz bireylerden. Horasan yüzlü gönül adamları yürekleriyle romana bambaşka duygular katmaktalar. Anadolu insanının portresini çiziyor bu iki karakter.

Roman ille de gerçekleri anlatmak zorunda değildir; ama gerçekten beslenen romanlar bence daha lezzetlidir. Karanlığa Direnen Yıldız, gerçekten lezzetli bir roman. Bu lezzetle buluşulmalı.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kamil Sönmez'e
Kamil Sönmez’e

  Karadeniz türkülerini okurken sadece güçlü sesinle değil, sevimli yüzünle ve güzel kalbinle de bizlere misafir olurdun ağabey. Dinlerdik, izlerdik,...

Kapat