nuManaGa.com

Kara Mustafa Paşa Külliyesi / Kayseri

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın Kayseri’nin İncesu ilçesine yaptırdığı ihtişamlı külliye, 1670 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı mimarisinin güzel örneklerine sahip olan bu külliyede kervansaray, cami, medrese, çeşme, dükkanlar, fırın, tabakhane (deri işlemeciliği), bezirhane, boyahane bulunmaktadır. Ayrıca Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Ambar Sazlığı’nın ve Engür Gölü’nün gelirlerini bu külliyeye vakfetmiştir.

İncesu Kayseri’ye yakın mesafede bulunan bir ilçe. Yolu düşen herkes bu külliyeyi görmeli. Görmeli, görmeli; ama ya gösterilmiyorsa? “Ne demek bu?” diyenler için açıklayayım. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Külliyesi ne yazık ki para kazanma mantığıyla harcanıyor. Kervansaray düğün salonu olarak işletiliyor. Hamam ise internet kafe. Böylesine önemli eserlerin yanına yaklaşamıyorsunuz. Düğün salonu sahipleri “Düğün var akşama, gidin!” diyerek; hatta emirler yağdırarak Merzifonlu’nun mirasını görmek isteyen torunlarını kovuyorlar. İnternet kafedeki oğlan ise “Ben göndermekten bıktım, bunlar gelmekten bıkmıyor.” şeklinde söylenerek tarihe ne kadar değer verdiğimizi açıkça ortaya koyuyor.

  

Şimdi sormak istiyorum: İçinde 5 yahut 6 bilgisayar bulunan bir internet kafeden ne kadar gelir sağlanıyor? O kafeyi işletenler taş çatlasın 150 lira kira veriyordur. Değer mi? Tarihin harcanması bu kadar kolay mı? Peki düğün salonu olan kervansaray vasıtasıyla İncesu ihya mı oluyor? Yazıktır, günahtır!

Atalarına sahip çıkmayanların verdiği rahatsızlığın derin üzüntüsüyle, sadece dışarıdan bakmakla yetiniliyor bu mirasa. Çok fotoğraf var elimde ama koymayacağım. Düğün salonunun ve internet kafenin reklamını yapmak gelmiyor içimden. Buradaki cami için de bir şey düşünülüyor mu acaba? Tarihin bu kadar değersiz görüldüğünü anladım ya; artık kolay kolay şaşırmam!

Yolu Kayseri’ye düşenler veya Kayseri’de bulunanlar; İncesu’ya uğrayın uzaktan da olsa Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın mirasını görün. Birileri atalarını unutmuş; siz unutanlardan olmayın!

Üzerine tıklayarak istediğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Medyamızın Başarısı
Medyamızın Başarısı

  Mesele döneklik ve kaşarlık olunca medyamızın üzerine tanımam. Kaşar yorumcular, vasatın altındaki siyaset programları, yanlı yayınlar... İşte bir yenisi...

Kapat