nuManaGa.com

Kapuzbaşı Şelaleleri / Kayseri

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği bir gezi projesi sayesinde gezme fırsatı buldum bu eşsiz mekanı. Rüzgar güllerinin arasından kıvrılan yolu takip ederek vardık şelalelere. Gürül gürül dökülen sular, temiz hava, enfes manzara, derinden akan dereler… Türkiye’nin ve dünyanın sayılı şelalelerinden olan Kapuzbaşı Şelaleri, bütün gezi ekibini mest etti. Saatlerce hayran hayran baktığımız güzelliklere doyamadık.

Kayseri şehir merkezine 3 saat uzaklıkta bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri, bölge insanın en çok uğradığı alanlardan. Aladağlar Milli Parkı sınırları içindeki bu alan özellikle tatil günleri piknik yapmak ve doğayla baş başa kalmak isteyenlerin akınına uğruyor.

 

Kapuzbaşı Şelaleleri sadece Kayseri için değil; Niğde ve Adana şehirleri için de çok önemli. Bu müthiş yer, Niğde ve Adana’ya da yakın. Bu şehirlerimizdeki vatandaşlarımız da Kapuzbaşı Şelaleleri’ni sık sık ziyaret etmekte. Güzel piknik alanlarına, huzur veren su seslerine, tertemiz bir havaya sahip olan Kapuzbaşı Şelaleleri’nde özellikle tatil günleri farklı şehirlerden insanları görmek mümkün.

Kapuzbaşı Şelaleleri, irtifa akışı itibariyle ABD’de bulunan Niagara’dan, Finlandiya’da bulunan İmatra’dan, Erzurum’daki Tortum’dan, Antalya’daki Düden’den ve Manavgat’tan daha büyük. Bu özellikler, Kayseri’nin ve ülkemizin ne kadar önemli bir doğa harikasına ev sahipliğini ortaya koyuyor. Ayrıca burada bir tek şelale yok. Farklı bölgelerde biribirinden güzel şelaleler bulunuyor.

 

Aladağlar Milli Parkı içerisindeki şelalelerle buluşmak için önce Yahyalı’ya ulaşmak gerekiyor. Yahyalı ile Kayseri arası ortalama 80 kilometre. Yahyalı’dan sonra bir buçuk, iki saat kadar daha yol almak gerekiyor. Bazı yerlerde yolun bozuk olması varış süresini biraz etkiliyor.

 

Kapuzbaşı Şelaleleri, sadece günübirlik ziyaret edilir diye düşünmeyin. Dünyanın sayılı şelalerine sahip bu mekanda konaklama tesisleri de bulunmakta. Ahşap evlerde doğa ile baş başa kalmak ve hoş vakit geçirmek için Kapuzbaşı’na gitmeden tesisleri de incelemenizi öneririm. Arama motorlarında aratırsanız güzel tesisler bulabilirsiniz.

Doğa, sessizlik, enfes manzara… Kapuzbaşı Şelaleleri bütün görkemi ve güzelliği ile sizleri bekliyor.

Üzerine tıklayarak, istediğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Akif Bey
Akif Bey

  Kim demiş tiyatro eserleri sadece izlenir diye? Tiyatro türünde verilen eserler okunabilir de. Günümüzde birçok tiyatro eserinin kitap olarak...

Kapat