nuManaGa.com

Kaleiçi / Antalya

  Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyanın en güzel şehri Antalya’dır.” dediğini söyler Antalyalı arkadaşlarım sürekli. Atamız böyle bir söz söyledi mi bilmem ama bildiğim Antalya’nın gerçekten çok güzel bir şehir olduğu. Bu güzel şehrin ödüllü mekanı Kaleiçi’ni gezme fırsatım oldu. Muhteşem manzarası, dar sokakları, barındırdığı güzel mekanları ve buram buram tarih kokan yapılarıyla Kaleiçi ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor.

  Kaleiçi çok eski zamanlarda yüksek zümreye ait insanların evlerinin olduğu yermiş. Şehrin önemli şahsiyetleri burada ikamet ederlermiş. Evler gelir seviyesine göre farklılık göstermekte. Yani Kaleiçi’nde bulunan evler sadece mimari açıdan değil, dönemin ekonomik yapısı ve toplumdaki sınıflar hakkında da bilgiler veriyor.

 

Kaleiçi’nde farklı medeniyetlere ait çok sayıda eser bulunmakta. Roma, Selçuklu, Osmanlı… Özellikle Kesik Minareli Cami görülmeli. Bizanslılar zamanında bir tapınakmış şimdiki Kesik Minareli Cami. Sultan Korkud tarafından onarılan, camiye çevrilen ve minare eklenen bu yapı birçok farklı medeniyetin izlerini taşıyor duvarlarında. Bir yangından sonra harap düşen Kesik Minareli Cami günümüzde kullanılmamakta.

Kaleiçi’nde bulunan Suna ve İnan Kıraç’ın büyük emek harcayarak Antalya’ya kazandırdıkları Kaleiçi Müzesi de mutlaka görülmeli. Müze hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Meşhur Yivli Minare Camisi’ni de görmek mümkün. Günümüzde Antalya’nın sembolü durumunda olan bu eser Anadolu’daki ilk kubbeli camilerden olması nedeniyle ayrıca değerli. Bu güzel eser Kalekapısı tarafında bulunuyor.

  Şehirdeki turu tamamlayıp yat limanına indiğinizde masmavi bir deniz ve tekneler sizleri bekliyor olacak.. Keyifli bir tekne turu yapmanız mümkün. Tekne sahipleri ile sıkı bir pazarlık yapmayı unutmayın.

  Kaleiçi eski sokaklara, evlere hayran olan bendenizi kendisine aşık etti diyebilirim. Bu değerli mekan görülmeli ve gezilmeli. Antalya sadece denizden ibaret değil. Muhteşem tarihi eserleri bünyesinde barındıran ve her metre karesinin görülmesi gereken bir şehir Antalya. Gideceklere duyurulur!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
  1. çağrı diyor ki:

    Antalyanın okadar çok gezip görülesi yeri varki arkadaşım,bu sadece 1 tanesi.Atatürk boşa konuşmamış yani.İnsanları biraz tok sadece.Onun haricinde gerçekten çok güzel doğası ve denizi var.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Anket Çılgınlığı
Saçma Anket Furyası

  Bazı hususlarda işin suyunu çıkarmakta üstümüze yok. Şu sıralar saçma ve gereksiz anketler listenin başında geliyor. Durmadan anket yapılıyor...

Kapat