nuManaGa.com

Kafkas İslam Ordusu

  Rusya’nın ekonomisini güçlendirip savaşlara girmesi, Türklerin acılarının temel sebebidir. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde gücünü yitirmiş olması, Rusların kanlı politikalarının önünde engel olacak bir güç olmasını engellemiştir. Osmanlı Devleti’nin Kafkasya coğrafyasında bulunan kardeşlerimize el uzatamaması bu bölgedeki halkın yalnız kalmasına neden olmuştur. Yalnız olsalar bile bu bölgedeki kardeşlerimiz sonuna kadar direnmişlerdir ve topraklarını savunmuşlardır. Şeyh Şamil ve askerleri Rusları püskürtmek ve yurtlarını korumak için ellerinden ne geliyorsa yapmışlardır.

  Yalnızlık, savaş, kan, göç… Kardeşlerimizin yaşadığı büyük acılar var. Rusların uyguladığı kanlı politikalar günümüzde ne yazık ki gündeme getirilmiyor. Özellikle gemilere doldurularak zorla vatanlarından koparılan kardeşlerimizin yürek burkan öyküsünü herkesin bilmesi gerek diye düşünüyorum. Günümüzde, olmayan bir olayı (Sözde Ermeni Soykırımı) ısıtıp ısıtıp önümüze koyanlar; Kafkas coğrafyasındaki göçleri, zulümleri, işkenceleri zahmet olmazsa vakit ayırıp araştırsınlar.

  Kafkas coğrafyasından sürgün edilen kişilerin Osmanlı topraklarına gönderilmesi sırasında 500.000 kardeşimizin öldüğünü biliyor muydunuz? Bir o kadar kişi de köle olarak gemi sahiplerine verildi. Bu coğrafyada yaşanan acıların büyüklüğünü anlamak için bu örnek bile yeterli diye düşünüyorum. Yabancı ve olmayan acılara dikkat çekenler, kendi kanımızdan olanların acılarını görmüyor olabilirler. Görmesinler. Böylesine kutsal bir mücadele çapulcuların ağzına sakız olmamalı zaten. Türk halkı görsün, bilsin… Bu yeter!

  Kafkas coğrafyasında yaşanan acıların anlatıldığı mükemmel bir belgesel çekildi. Kafkas İslam Ordusu adlı bu belgesel, Rusların acımasızlığını ve kardeşlerimizin yaşadığı acı olayları gözler önüne seriyor. Belgesel TRT ekranlarında izleyici ile buluşuyor. Sadece TRT1 değil, diğer TRT kanalları da zaman zaman bu kaliteli belgesele ekranlarında yer veriyor. TRT’nin böyle güzel bir işe destek vermesi sevindirici.

  Belgesel hakkında detaylı bilgi almak isteyenler buraya tıklayarak, belgeselin resmi internet sitesine ulaşabilirler. Aşağıdaki videoda belgeselin bir bölümünü izleyebilirsiniz. Tamamını izlemek isteyenler TRT ekranlarından ayrılmasınlar yahut Kafkas İslam Ordusu’nun DVD’sini satın alsınlar. Bu önemli yapıtı her Türk bireyi izlemeli. Geçmişte yaşanan acılardan, savaşlardan, göçlerden çıkarılacak çok ders var.

Kafkas İslam Ordusu adlı belgeselden bir bölüm:

Video tanıtım amaçlıdır. Bağlantı sitemizde barınmamaktadır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu'nun Oynadığı Klip
Ali Ağaoğlu’nun Oynadığı Klip

  Ali Ağaoğlu'nu büyük büyük siteler kuran, çeşit çeşit spor arabaları olan, su yatağında uyuyan biri olarak biliriz değil mi?...

Kapat