nuManaGa.com

Jan Dark

Sahne insanın gözüne nice güzellikler sunar. Göz dediğiniz sandıktır. Bu güzellikleri saklamakta pek ustadır. Keyfi de tam buradadır. Gözün yalnızca görmekten ibaret olmadığı bir yerdir tiyatro salonu. Oyuncunun nefesi de göze görünür, heyecanı da. Haliyle göz bayram eder. Her tiyatro oyunu bir panayıra eş değerdir.

Vakit buldukça demeyeyim, oyun buldukça tiyatro gitmekteyim. Kocaeli tiyatro açısından bir koca pınar değil, ama kısır da değil. Akmasa da damlıyor işte. Biz de gözlerimize bayram ettirmek için kaçırmamaya çalışıyoruz efendim.

Sizlere son izlediğim oyun olan Jan Dark’tan bahsetmek istiyorum. Jan Dark epik bir oyun. 1400’lü yıllarında Avrupa’sında geçen bu oyun geniş oyuncu kadrosu, muhteşem sahne dekoru ve yerinde göndermeleri ile izleyenleri derinden etkiliyor.

Jan Dark

Jan Dark, işgal altında olan ve yönetim bakımından yozlaşmış olan ülkesini kurtarmaya gönüllü olan bir kadındır. Tanrı ile arasında bir bağ olduğunu söyler. Onun geçtiği yerlerde ve el attığı işlerde karşılaşılan mucizeler kısa zamanda ünlenmesini sağlar. Jan Dark önderliğinde savaş kazanılır, Fransa düşmanları bertaraf eder. Jan Dark halkın teveccühünü kazanmış bir kahramandır artık; fakat her şey paranın, dini sömürünün ve İngiliz oyunlarının devreye girmesiyle değişecektir. Kahraman Jan Dark, hain ilan edilen bir suçlu olacak ve trajik bir şekilde hayata veda edecektir.

Oyunda enteresan bir kurgu var. Geçmiş ile bugün iç içe ilerlemekte. Kah 1400’lerin Fransa’sındayız kah bugünün Orta Doğu’sunda. BOP da var, rahiplerin kanlı planları da. Kılıç da şakırdıyor, son model silahlar da patlıyor. Geçmişte ve bugünde değişmeyen yegane şey ise İngilizlerin dini kullanarak dünyanın başına bela olması demek yanlış olmayacaktır.

Bernard Shaw’ın yazdığı ve Muzaffer Aksoy’un dilimize çevirip yönettiği oyunda rol alan bazı isimler şunlar: Yaşar Özveri, Aydın Sigalı, Esra Yaşar, Dilara Yazaroğlu. Oyunculukların da harika olduğunu belirtmek isterim.

Turne olur mu, oyun şehrinize gelir mi? Bilemeyiz. Yolunuz düşerse İzmit’e bekleriz. Bu nefis oyunu mutlaka izlemenizi ayrıca tavsiye ederiz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Alevli Günler biterken.
Alevli Günler İzlenmeli

Cem Davran, doksanlı yıllarda çocukluğunu geçirmiş olanların hafızalarında önemli bir yer edinmiştir demek doğru olacaktır. Televizyon ekranlarında sıklıkla gördük ve...

Kapat