nuManaGa.com

İstinye Suları

İstinye Suları  Oktay Akbal öykümüzün güçlü isimlerinden biri. Adını sık sık duyduğum; fakat nedense hep ertelediğim bir yazardı o. Sonunda kucakladım Akbal’ın öykülerinden oluşan bir eseri: İstinye Suları. O kadar mutlu oldum ki… Bu mutluluğun yanında garip bir hüzün de odama kuruluverdi. Neden mi? Çünkü bu büyük yazarı okumak için çok geç kaldım. Şimdi “Geç olsun da güç olmasın.” demekten başka çare yok ne yazık ki.

  Oktay Akbal’ın “öykücük” olarak adlandırdığı kısa öykülerinden meydana geliyor İstinye Suları. İlginç olaylar, Akbal’ın izlenimleri, duyguları, düşünceleri özlü ve estetik değeri oldukça yüksek bir şekilde ulaşıyor okurlara. Sevginin güzelliğini, özlemin burukluğunu, duyarlı olmanın mutluluğunu, arayışları barındıran öykücüklere bir kere okumakla doyulmuyor.

  49 öykücüğün yer aldığı kitapta yaşadığı çevrenin sıkıntılarına sessiz kalmayan, duyguları ön planda tutarak bütün dünyayı kucaklayan bir Oktay Akbal var. Paris, Londra, Kore… Sadece Türkiye’deki insanlar değil; farklı ülkelerdeki insanlar da karşımıza çıkıyor.

  Tekin Yayınevi’nden 1980’de çıkan baskısını avuçlarımda tutmanın mutluluğunu yaşamaktayım İstinye Suları’nın.

  Kitaptaki öykülerde Oktay Akbal’ın çevresindeki sanatçıları ne kadar dikkatli dinlediğini ve okuduğunu görmekteyiz. Bu bahiste en çok Sait Faik’in adını geçmekte. Akbal, onunla konuştukları yahut Abasıyanık’ın öykülerinden alıntıladığı cümlelerden öykülerine katarak öykülerindeki sıcaklığı daha da arttırıyor. Ayrıca usta öykücünün Goethe, Montaigne gibi yazarların eserlerinden verdiği örnekler de onun ne kadar geniş bir pencereden hayata baktığını göstermekte.

  Ben Oktay Akbal’ı; Paris Sokakları’nı, İrep İçin’i, Gece Canavarı’nı ve daha brçok öykücüğü; İstinye Suları’nı çok sevdim. Eminim okuyan herkes sevecektir. Acele edin; Oktay Akbal’ı okumaya geç kalmayın!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İncekaya Su Kemeri
İncekaya Su Kemeri / Karabük

Ne yalan söyleyeyim; Karabük'teki turizm potansiyelini Safranbolu ilçesinden ibaret zannetmekteydim. Meğer öyle değilmiş. Birbirinden güzel ve ilgi çekici mekanlar bulunuyormuş Karabük'te....

Kapat