nuManaGa.com

İslam Birliği Üzerine Oynanan Oyunlar

Timaş Yayınları’ndan çıkan bu eserin yazarı Burhan BOZGEYİK. Eser yeni değil, son baskısı 1998 yılında yapılmış. Üniversitede kurulan kitap sergilerinden birinde gördüm ve aldım. Bu kitabı okumak istememin sebebi ise benimle aynı görüşte olmayan, zıt fikirlere sahip yazarların eserlerini beğenerek okumam ve kendimce analizler yapmak istemem. İşte bu nedenle Burhan BOZGEYİK’in bu eserini okudum, analizler yaptım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Daha önceki yazılarımda da söylediğim gibi “Kitap Tanıtımı” adlı kategoride okuduğum tüm kitapları değil, beğendiğim ya da ilginç gelen kitapları tanıtmaya çalışıyorum. Bu kitap “İlginç” seçeneğine dahil edebileceğim bir eser.

Eserde İslamiyet üzerinde oynanan oyunlar, Türk ve Müslüman aleminin birlik olması için yapması gerekenler gibi bir sürü konu var. Bu konular Said Nursi risaleleri ile süslenmiş ve bağıra çağıra Said Nursi övgüsü yapılmış eserde. Yapılabilir… İsteyen istediğini över, sever fakat konu yermek olunca sağlam kanıtlar ve de ciddi cümleler gerekir. Eser bu hususta oldukça zayıf. Mustafa Kemal, İsmet Paşa ve dönemin ileri gelenleri hakkında ağır ithamlar var. Sağlam kanıtlar yok. Belge yok. Sadece Said Nursi sözleri üzerinden çıkarımlar yapılmış.

Eser dil ve yazım kuralları bakımından gerçekten çok kötü. İstediği yerde büyük harf kullanmış yazar. Sürekli aynı kelimeleri kullanmış. “CHP’nin jakoben kadrosu…” ile başlayan epey cümle kurulmuş ve de fazlasıyla Arapça kelime… Sözlük kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Eseri ilginç yapan içindeki eleştiriler ve ithamlar. Türkiye’nin dininin Hristiyan olarak değiştirilmek istenmesi, bu konuda ana yasaya madde konulması düşüncesi, Lozan’da, eski bir haham olan Naum’un Türk delegeleri arasına nasıl katıldığı gibi konular eseri okunur kılıyor. Yoksa o yazım hataları ve ağır dil çekilecek gibi değil.

Sağcı, solcu, cemaatçi diye ayırmadan her kesimden yazar okurum diyorsanız “İslam Birliği Üzerine Oynanan Oyunlar” adlı eseri okumanızı tavsiye ederim.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
ucretsiz-tema
Ücretsiz WordPress Temaları

WordPress kullanıyorsanız eminim herkeste olmayan, farklı temalar arıyorsunuzdur. numanaga.com araştırdı, inceledi ve sizler için en iyi temaları buldu. Farklı ve...

Kapat