nuManaGa.com

İshak

  1960 yılında Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü’nü kazanmış bir eser İshak. İçinde dokuz güzel hikaye bulunmakta İshak’ın: Horozlar, Hadi, Yunus, Çatı, Kediler, Dördüncü, At Cambazları, İshak ve Kül Kuşları. Anadolu’ya uzanan ve Anadolu insanının derinliğini ortaya koyan bu öyküler, okuyanları tozlu bir Anadolu yoluna çıkarmakta. Bu yol uzun, engelli, hüzünlü, heyecanlı, tutuk, zaman zaman neşeli…

  Horozlar’da yaşlılığı, Hadi’de hastalıklı bir sevgiyi, Yunus’da ölümü, Çatı’da bir Anadolu evini ve mevsimin yaralarını, Kediler’de dostluğu ve kıskançlığı, Dördüncü’de miskinliği, At Cambazları’nda yeniden keşfetmeyi, İshak’da umudu ve yok oluşu, Kül Kuşları’nda korkuyu okuyoruz Onat Kutlar’ın kaleminden.

  Onat Kutlar’ın kitaplarından belki de en başarılısı olan İshak, Yapı Kredi Yayınları vasıtasıyla kitapseverlere ulaşmakta. 72 sayfalık bu eser bir Anadolu resmi gibi. Anadolu çocuğu, kadını, adamı; evi, yolu, kahvesi; acısı, neşesi, heyecanı çarpıyor duygulara.

  Eserin yazarı Onat Kutlar’ın adını duyanlar, onun sinemacı kimliğini anımsayabilirler. Türk Sinematek Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Kutlar; Yusuf ile Kenan, Hazal, Hakkari’de Bir Mevsim gibi sinema filmlerinin senaryolarına imza atmıştır. Birçok önemli işte en önlerde yer alan, ödüller kazanan Onat Kutlar, 30 Aralık 1994 yılında The Marmara Oteli’nin pastanesine konan bombanın patlaması sonucu yaralanmış ve 15 Ocak 1995 yılında hayata veda etmiştir.

  Anadolu’ya doğru bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Kılavuzunuz Onat Kutlar ve eseri İshak sizleri bekliyor.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Konyaaltı Kitap Fuarı / Antalya
Konyaaltı Kitap Fuarı / Antalya

Müzikle, sinemayla, tiyatroyla, kitapla iç içe bir şehir: Antalya. Burada sadece kum ve güneş yok. Akdeniz'in kıyılara yüzünü sürdüğü en güzel...

Kapat