nuManaGa.com

İntibah

  Türk edebiyatının en önde gelen isimlerinden biridir Namık Kemal. Neredeyse bütün edebi türlerde eserler vermiştir. Yazar edebi türler içinde romana ayrıca eğilmiştir. Çünkü o dönemde yeni bir tür olan romanın dilimize uygun olmadığı gibi görüşler hakimdir. Namık Kemal buna katılmamaktadır ve dilimizin bir eksiği olmadığı hususunda emindir. Usta sanatçı Namık Kemal’in iki romanı vardır: Cezmi ve İntibah.

  Namık Kemal’in iki romanından biri olan İntibah, okuyanlara Osmanlı’nın son dönemlerinde geçen bir hikaye sunmaktadır. Meddah hikayesi olan Hançerli Hanım’dan esinlenerek İntibah’ı kaleme alan Namık Kemal, Ali Bey, Ali Bey’in annesi Fatma Hanım, Mehpeyker, Dilaşub, Atıf Bey gibi karakterler vasıtasıyla dönemin Osmanlı’sının sıkıntılarından bazılarını gözler önüne sermektedir.

  Romanı özetleyecek olursak: Ali Bey zengin bir ailenin iyi eğitim görmüş evladıdır. İyi eğitimli, ağırbaşlı, kişilikli Ali Bey; Çamlıca Parkı’nda, landonun üzerinden işaretine karşılık veren Mehpeyker’e ilk görüşte tutulur. Mehpeyker bütün İstanbul’a nam salmış kirli bir kadındır. Sofralara meze olan, para karşılığında erkeklere eğlenceler sunan bu kadın, çok beğendiği Ali Bey’e masum rolü yapar ve onu kandırmayı başarır. Mehpeyker’e tutulan Ali Bey kısa zamanda değişir. Oğlunun değiştiğini fark eden Fatma Hanım oğlunu yeniden eskisi gibi görmek için çareler arar. Ali’nin arkadaşı Atıf Bey ve onun dayısı Mesut Bey ile konuşunca oğlunun bir yosmaya sevdalandığını öğrenir. Ali’yi Mehpeyker’in kirli emellerinden kurtarmak adına -Mesut Bey’i de dinleyerek- eve Dilaşub adında, güzel bir cariye alır. Annesini üzdüğü bir gece Mehpeyker’i evde bulamayan ve onun yalanlarından usanan Ali Bey çok geçmeden gönlünü Dilaşub’a kaptırır. Bunun ardından Mehpeyker aşığından intikam almak için kolları sıvar ve sahtekarlıkta üstüne olmayan Abdullah ile birlikte planlar yapar…

  İntibah ne demektir? İntibah’ın kelime anlamı “uyanış” tır. Eserin tam adının İntibah Sergüzeşt-i Ali Bey olduğunu hatırlatmak isterim. Bu isim eserin değişen ve günümüze dek gelen adıdır. Eserin yazıldığı dönemde sanatçı bu esere “Son Pişmanlık” adını vermiştir; fakat sansürcü zihniyetin sarmaladığı ortamda ne yazık ki bu ismi kullanmak mümkün olmamıştır.

  Peki hangi yayınevinden almalı bu eseri? Teliften düştüğü için birçok yayınevi bu eseri basmaktadır. Eğer bulabilirseniz İnkılap Yayınevi’nden çıkanı almanızı tavsiye ederim.

  Hep söylüyorum, yine söyleyeyim: Türk klasikleri çok önemlidir. Sadece edebiyaçılar değil, herkes bu eserleri edinmelidir ve okumalıdır. Namık Kemal’in İntibah’ını okuyanlar Türk romanının nereden nereye geldiğine şahit olacaklardır. Bu fırsat kaçar mı?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Hunat Camii
Hunat Camii / Kayseri

Selçuklu eserleri ile bezenmiş bir şehirdir Kayseri. Birbirinden güzel camilerin süslediği sokaklarıyla tarihe meydan okur bu şirin Anadolu şehri. Hunat...

Kapat