nuManaGa.com

İncekaya Su Kemeri / Karabük

Ne yalan söyleyeyim; Karabük’teki turizm potansiyelini Safranbolu ilçesinden ibaret zannetmekteydim. Meğer öyle değilmiş. Birbirinden güzel ve ilgi çekici mekanlar bulunuyormuş Karabük’te. İşte onlardan biri Tokatlı Kanyonu. Burası müthiş manzaraya sahip bir yer. Ve bu kanyonu süsleyen muhteşem bir yapı: İncekaya Su Kemeri. Bu devasa yapı ihtişamlı duruşu ile ziyaret edenleri büyülüyor.

İncekaya Su Kemeri, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Senelere meydan okuyan ve hala dimdik ayakta duran yapı, 116 metre uzunluğunda ve 6 kemerli.

İncekaya Su Kemeri’nin bulunduğu alan Tokatlı Kanyonu olarak geçmekte. Turizme kazandırılan bu alanda çeşitli etkinlikler düzenleniyor: Konser, eğlence vs. Kanyon boyunca harika bir yürüyüş parkuru mevcut. Birçok kişi tatil günlerinde bu alana yürüyüş için gelmekte. Ayrıca daha sonra bahsedeceğim “Cam Teras” da burada bulunmakta.

 

İncekaya Su Kemeri

 

Profesyonel olarak fotoğrafçılıkla ilgilenenler mutlaka İncekaya Su Kemeri’ne uğramalılar. Görsel açıdan oldukça doyurucu olan bu yapıyı fotoğraflamak büyük keyif. Aynı şekilde kanyon içinde bunları söylemek mümkün.

Bu harika yapı ve şehre nefes veren kanyona ulaşmak gayet kolay. Taksiler bu alana yolcu taşıyor. Zaten çok uzak sayılmaz. Safranbolu’ya 7.5 kilometre uzaklıkta bulunuyor Tokatlı Kanyonu ve kanyonu süsleyen İncekaya Su Kemeri.

Ziyaretimiz sırasında oldukça tenha olan alanda düğün fotoğraflarını çektirmek için gelen damat ve gelin dikkatimi çekti. Ellerindeki balonlarla su kemerinin üzerinde pozlar veren çifti orada bulunan herkesin kıskandığını söylemeliyim. Burada çekilecek düğün fotoğraflarının orijinal ve şık olacağına şüphe yok.

İncekaya Su Kemeri ile verdiğimiz poz. 

  Karabük’e ve Safranbolu’ya yolu düşenler mutlaka İncekaya Su Kemeri’ni görsünler. Özellikle Safranbolu’nun enfes dokusundan sonra Tokatlı’da yapılacak gezi ve İncekaya Su Kemeri’ni görmek çok iyi gelecektir.

Son olarak bu güzel mekanı görmemizi sağlayan kardeşimize teşekkür etmek istiyorum. Onun sayesinde burayı ve birçok farklı mekanı görme şansı bulduk. Teşekkürler Harun.

İstediğiniz fotoğrafı üzerine tıklayarak büyütmeniz mümkün.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Musa Dağı
Musa Dağı

  Dönün etrafınıza bir bakın. Osmanlı'dan kopan her toprakta acı ve kan var. Filistin, Suriye, Irak... Yüzyıllar boyunca adaletli bir...

Kapat