nuManaGa.com

İnadına Kahvehane

  Nedir arkadaş ismi, cismi yabancı kafelere bu gereksiz ilgi! Çayın, tostun, kahvenin adını ecnebi karşılıklarıyla değiştirip bizlere pahalıya kakalayanları ne de çok seviyoruz. “Ay şu cafe çok iyi, Scale’ye gidelim…” Bu tarz cümleler ile kendini ve arkadaşlarını kandıranları kınıyorum. “Tarz” yapmak için, “havalı” gözükmek için bu mekanlara takılanları anlamak gerçekten zor. Alaturka diye tabir edilen çay bahçeleri, kahvehaneler bence daha kaliteli.

  Oturduğunuz şehirdeki uğrak mekanlara bir bakın. Şu cafe, bu cafe… Girin içeri ve alın elinize menüyü. Kaç tane yiyeceğin yahut içeceğin adını biliyorsunuz? Su, ayran, kola. Ne anladım sayfalarca menüden? Tost, kahve, çay yazsalar çatlar mı bu güzide mekanlar? Çatlamazlar ama o zaman “elit” bir görünüm elde edemezler. Gelenler alaturka bulur ve ayağını keser değil mi?

  Anlam veremediğim bir şekilde adı ve tadı yabancı mekanlara ilgi gösteriyor gençler. Güzelim çay bahçeleri, kahvehaneler dururken gösteriş için gereksiz mekanları tercih ediyorlar. Çay bahçesinde oturup bir çay içmenin, kahvehanede sohbet edip kağıt oynamanın verdiği tadı bu yabancı isimli, süslü yerlerden almak mümkün mü? Bence değil. İmkansız!

  Yabancılaşmayan, işini doğru yapan kafelere değil tabi lafımız. Öyle mekanlara ara sıra uğradığımız oluyor. İşin suyunu çıkaranlara gösterilen gereksiz ilgiden şikayetçi olduğumu anlıyorsunuzdur. “Kız arkadaşı ile kahvehaneye mi gidecek çocuk?” diyenler vardır. Çay bahçeleri, parklar, adam gibi yerler… Kafeye de gidilecek tabi fakat suyunu çıkarıp İngilizce, Fransızca menülerle insanları kandıran kafeler olmasa ne olur? Bence çok güzel olur.

  Anlamadığım başka bir husus ise kağıt, tavla, okey oynamak için “tarz” mekanlara giden beylerin içinde bulunduğu ruh hali. Erkek erkeğe takılıyorsanız ne gerek var zenginleri daha da zengin etmeye? Eskiden olsa sigara dumanı vb. nedenleri bahane göstermek mümkündü fakat artık kahvehaneler dumansız, kokusuz ve daha temiz. Rahat, üst üste oturulmayan, çayın, tostun Türkçe olduğu, fiyatların dolar üstünden olmadığı kahvehaneleri bulmak oldukça kolay. Belki “tarz” değil ama rahat, ferah, samimi…

  Adı bozuk, tadı değişik, sıkış sıkış, samimiyetsiz cafelere inat kahvehaneler ve çay bahçelerinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim. Samimiyetin olmadığı, yapmacık yerde rahat edemem ben arkadaş!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,
  1. nuManaGa diyor ki:

    Sence öyle bence böyle. 😉

  2. Özgür KAYA diyor ki:

    Aynı tartışmayı yada kıyaslamayı hamburger pizza ve pide kebap üzerine de yapabiliriz…(bana sorarsan yapamayız aslında her çeşit pide mevcut üstelik hemen her pideci dominostan daha iyi bir mekana sahip üstelik daha iyiyi yarı fiyatına alıyorsun,tartışılacak birşey yok bence)

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ayna Şarkılarının Sonundaki Enfes Şiirler
Ayna Şarkılarının Sonundaki Enfes Şiirler

Doksanlı yılların hatta günümüzün en başarılı müzik grubudur Ayna. Erhan Güleryüz kaptanlığında birbirinden güzel albümler çıkaran, yüreğimize dokunan şarkılara imza...

Kapat