nuManaGa.com

İlhan Berk – Poetika

  Poetika nedir? Poetika, şairlerin şiir hakkındaki görüşleridir. Daha geniş tanımı ise “Şiire dair her meseleyle uğraşan bilim alanıdır.” ( M. Orhan Okay, Poetika Dersleri, Sayfa 17 ) Bu tanımları göz önünde bulundurarak İlhan Berk’in eserinin adını ve içeriğini anlamak daha kolay olacaktır. Adından da anlaşılacağı üzere İlhan Berk’in Poetika isimli kitabı, sanatçının şiir üzerine ürettiği fikirlerden oluşmaktadır.

  Usta şair İlhan Berk’in şiir hakkındaki görüşlerini paylaştığı bu eser 4 bölümden meydana gelmektedir: Şiirin Sıfır Noktası, Dizenin Serüveni, Şiirin Yapısı, Anlam Her Şey Değildir. Bu bölümlerde şair; şiirin ne olduğuna, nasıl olması gerektiğine, dize ve şiir arasındaki ilişkiye, şiirdeki ses hususuna değinmektedir.

  Deneme türünde kaleme alınan Poetika adlı eserde İlhan Berk, yerli ve yabancı birçok şairden örnekler sunarak şiiri açıklamaya çalışmaktadır. Ayrıca sanatçı yaptığı çizimler vasıtasıyla, şiire farklı bir açıdan bakmak gerektiği konusu üzerinde durmaktadır.

  YKY etiketiyle piyasada bulunan, 64 sayfadan oluşan bu eser, İlhan Berk şiirlerini anlamak isteyenlere kılavuzluk edecektir. Bir şairin şiir üzerine düşünmesi ve şiiri tanımlamaya çalışması edebiyatçılar için ayrıca önem taşımaktadır. Bu nedenle; edebiyat araştırmacılarının ve İlhan Berk şiirlerini takip edenlerin kütüphaneleri bu eserden mahrum kalmamalıdır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ne Yasaymış Be!
Ne Yasaymış Be!

  Bu ülkenin mapuslarında milletvekilleri var. İçeride olması gereken vekiller ise zırhı geçirmişler sırtlarına, makam araçlarında PKK militanları taşıyorlar. İçeride...

Kapat