nuManaGa.com

Huzur

Huzur  Tanpınar’ın uçsuz bucaksız kültür birikiminin en önemli örneğidir Huzur romanı. Karakterleriyle, konusuyla, kurgusuyla, diliyle muazzam bir eserdir. Tanpınar’ın ölümsüz eseri, derinliğiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Musiki ve resim sanatının yazarın detaylı gözlemleriyle buluşması ortaya bambaşka cümleler, benzetmeler çıkarmaktadır. Hepsinin yanında bir de aşk var ki… Mümtaz ile Nuran’ın aşkı.

  Tanpınar, uzun yıllar boyunca kıymeti bilinmeyen sanatçılarımızdan. Ders kitaplarında Bursa’da Zaman adlı şiiriyle yer bulan ve sanki başka bir eseri yokmuş gibi sadece bu şiirle anılan Tanpınar’ın, günümüzde hak ettiği değeri bulması sevindirici.

  Huzur ile ilgili söylenecekleri birkaç sayfaya sığdırmak zor. Mümtaz ile Nuran’ın aşkı çevresinde gelişen roman, zengin bir kültür birikiminin değerli örneklerinden. Eserde savaşın, göçün, yeni bir iklime alışmanın zorlukları; “vefa borcu” denen onurlu duruşu, sevdayı, hainliği, yalnızlığı; kısacası yaşamın getirdiklerini görmek mümkün.

  Sıradan bir aşk hikâyesi değil Mümtaz ile Nuran arasında yaşananlar. Mümtaz’ınki gerçek bir sevda. Eşinden boşanmış ve bir çocuk annesi Nuran’ı her şeye rağmen seviyor kahramanımız. Hem de öyle böyle değil. Sadece yanında olduğu dakikalarda ateşlenmiyor Mümtaz, Nuran yokken de onu hissediyor damarlarında. Nuran’ı beklemek, çocuksu bir hareketini hafızasına kazımak bile mutlu ediyor genç aşığı.

  Nuran ile Mümtaz’ın etrafında geniş bir insan topluluğu var: İhsan, Macide, Adile, Suat, Tevfik Bey, Fahir… İhsan ile Macide’nin elinde büyüyen Mümtaz, arkadaşı Suat’ın da Nuran’a âşık olması nedeniyle kendisini bir cenderenin içinde bulmuştur. İhsan’ın ağır hasta olması da birçok konuda elini kolunu bağlamaktadır. Olumsuzlukların ortasında öyle bir isim var ki, herkese keyif vermektedir: Tevfik Bey. Bu eski çapkın, ömrünün son demlerinde de keyifli yaşamasını bilen bir bireydir. Adile, insanların çevresinde olmalarını ve kendisi tarafından idare edilmelerini istemektedir. Ve Fahir: Nuran’ın eski kocası, Fatma’nın babası. O da yeniden Nuran ile barışmak arzusunda. Nuran ile Mümtaz kavuşacak mı? Nuran Fahir’e mi dönecek? Peki, Suat ne olacak?

  Tanpınar’ın müthiş eserinde Mahur Beste adlı romanındaki karakterlere de rastlamaktayız: Behçet Bey, Atiye Hanım… Ve o romana ilham olan konunun tomurcuklarını ve herkesin tutkunu olduğu Mahur Beste adlı şarkıyı Huzur’un sayfalarında da bulmaktayız. Karakterlerini derinlemesine anlatan, geçmişlerini de okurla buluşturan Tanpınar’ın eserini titizlikle meydana getirdiğini her hecede görmek mümkün.

  Büyük bir eser: Huzur. Büyük sanatçılarımızdan Tanpınar’ın en güçlü romanı olarak dikkat çeken bu derin eser kıymetli ellerde ve gözlerde daha da değerlenecektir. Son olarak hatırlatmak isterim: Tanpınar, tek şiirlik bir isim değil; çok yönlü ve mühim bir sanatçıdır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Google'nin Adamıyım
Google’nin Adamıyım Havaları

  Sanal alemin biriciği Google ile blog kurdum kuralı pek haşır neşiriz. Severiz birbirimizi. Ben yazarım, o bünyesine kabul eder,...

Kapat