nuManaGa.com

Hunat Camii / Kayseri

Selçuklu eserleri ile bezenmiş bir şehirdir Kayseri. Birbirinden güzel camilerin süslediği sokaklarıyla tarihe meydan okur bu şirin Anadolu şehri. Hunat Camii de Kayseri’yi süsleyen camilerden. Harika mimarisi, görkemli duruşu, barındırdığı mistik havası ile Kayseri’nin simgelerindendir bu müthiş mekan. Kayseri’yi süsleyen Hunat Camii, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkmakta.

Hunat Camii Alaeddin Keykubat döneminin eserlerindendir. Alaeddin Keykubat’ın hanımı Mahperi Hatun tarafından yaptırılan caminin oturum alanı 2200 metrekaredir. 1238 senesinde tamamlanan caminin kitabesinde şöyle yazmaktadır: ”Bu mübarek mescidin yapılmasını, fetihler babası, dünya ve dinin yardımı ve emanı, Keykubad’ın oğlu, Keyhüsrev zamanında, yüksek mertebe sahibi zahide, saliha, dünya ve dini safvetti, hayırların öncüsü, büyük valide emretmiştir.” Eserin minaresi sonradan inşaa edilmiştir. Minarenin yapımı İkinci Abdülhamid dönemine denk gelmektedir.

 

Caminin adı ile ilgili edindiği ufak bilgiyi de paylaşmak isterim. Selçuklu döneminde ”Huvand” ünvanı Selçuklu ailesine verilen özel bir ünvandır. Camii yaptıran  Mahperi Hatun da bu unvanı kullanmıştır. Bu unvanın Türkçeleşmesi ve halkın söyleyişine uygun hale gelmesi sonucunda bu büyük caminin adı ”Hunat Camii” olmuştur.

   

Bu güzel yapı Kayseri’nin göbeğinde. Karşıdaki kale ile müthiş bir görüntü oluşturan Hunat Camii’ni görmemek büyük eksiklik olur. O zaman Kayseri’ye gidenler ne yapıyor? Bu güzide Selçuklu eserini mutlaka ziyaret ediyor. Daha avlusuna adım atar atmaz huzur bulacağınızı ve bu görkemli esere hayran kalacağınızı garanti ediyorum.

Üzerine tıklayarak beğendiğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Safahat
Safahat

  Mehmet Akif Ersoy'un ölümsüz eseridir Safahat. Yedi kitaptan oluşur: Safahat, Süleymaniye Kürsüsünde, Hakkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Hatıralar, Asım, Gölgeler....

Kapat